Zázvor, Zingiber
Druhy
Významným druhem s léčivými účinky je zázvor lékařský neboli zázvor pravý (Zingiber officinale).
Výskyt
Zázvor je hojně rozšířen v Indii a Číně, v oblasti Středozemního moře (nejvíce v Řecku), Egyptě, na Blízkém východě a v Jižní Americe.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Surovinou s léčivými účinky je kořen (oddenek), který sklízíme na podzim. Mezi jeho hlavní obsahové látky řadíme silice, pryskyřice, škrob, flavonoidy a mnoho dalších látek.
K vnitřnímu užití se doporučuje vymačkaná šťáva, protože kousky kořene by mohly dráždit žaludek.
Využíván je jako korigens chuti a vůně a v kuchyni je velmi oblíbený jako koření.
Jako méně ostrá náhrada se osvědčila Černucha, Galgán.
Využití podle moderní medicíny
Zázvor je vhodný při nechutenství, dyspepsii (pocit plnosti v žaludku, říhání, pálení žáhy, plynatost a nadýmání), cestovní nevolnosti.
Další jeho účinek je antiemetický (zabraňuje zvracení), protizánětlivý (antiflogistický), antimikrobiální a hepatoprotektivní (chrání játra a zlepšuje jejich funkci).
Snižuje hladinu cholesterolu v krvi (hypolipidemikum) a brání shlukování krevních destiček v cévách (antiagregans).
Tradiční, lidové využití
Lidové léčitelství používalo zázvor jako laxativum (projímadlo, při zácpě), karminativum (proti plynatosti, nadýmání), antitusikum (proti kašli), antacidum (při překyselení organizmu) i afrodiziakum (pro zvýšení libida), při léčbě rakoviny, například u rakoviny děložního čípku.
Zázvor také podporoval trávení (stomachikum), zvyšoval chuť k jídlu při nechutenství a mírnil bolesti žaludku a břicha. Působil při migrénách (antimigrenikum).
Dále pomáhal při problémech se studenými končetinami a při menstruačních křečích.
Díky svým antiseptickým, antipyretickým (proti horečce), diaforetickým (potopudným) a antiflogistickým (protizánětlivým) vlastnostem byl vhodný při onemocnění dýchacího traktu - nachlazení, chřipka, rýma, zánět hrtanu, mandlí, nosohltanu, vedlejších dutin nosních.
Používal se při léčbě rakoviny vaječníků nebo tlustého střeva.
Zevně se ve formě obkladů používal na bolesti pohybového aparátu (bolest hlavy, kloubů, krční páteře, nohou, rukou, svalů, v kříži, zad).
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
V běžných terapeutických dávkách nemá zázvor žádné nežádoucí účinky. Pozor ale na předávkování! To může způsobit deprese nebo srdeční arytmie.
U citlivých jedinců může na kůži způsobovat vyrážky.
Nepodávejte dětem do 2 let!
Nevhodné je užití při diabetu, žaludečních vředech, Crohnově chorobě, ulcerózní kolitidě, divertikulitidě, v těhotenství a době kojení konzultujte užívání s lékařem.
Neužívejte současně s léky na snížení krevní srážlivosti (antiagregancii nebo antikoagulancii).