Třapatka, Echinacea
Druhy
Nejvýznamnějším druhem z hlediska léčivých účinků je třapatka nachová (Echinacea purpurea) známá také pod názvem rudbeckie nachová.
Výskyt
Třapatka má svůj původ v Severní Americe, kde dostala název „sluneční klobouk“.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru je především kořen, ale i květy a nať. Hlavní účinnou látkou je glykosid echinacosid, dále pak silice, pryskyřice atd.
Využití podle moderní medicíny
Podporuje oslabenou obranyschopnost organismu (imunostimulans) a zvyšuje odolnost organismu vůči nemocem. Je vhodné ji užívat i preventivně, např. před vypuknutím chřipkového období. V dnešní době se stále provádí výzkumy, zda by tento její účinek nemohl být využíván při léčbě závažnějších virových onemocnění (AIDS, ptačí chřipka).
Nejvhodnější formou podání je tinktura, dá se však pít i jako čaj nebo sirup a najdeme ji i jako mast.
Tradiční, lidové využití
Pomáhala při chronických zánětech kloubů (bolest kloubů, dna), při revmatismu, oparech, angíně, nachlazení, zánětu vedlejších dutin nosních a zánětech močového měchýře, močových cest.
Již od pradávna byla třapatka používána pro své antimikrobiální, protizánětlivé (antiflogistické) a antiseptické účinky při léčbě infekčních onemocnění. Dále byla vhodná při léčbě rakoviny jater a tlustého střeva, při ateroskleróze, srdeční slabosti (nedostatečnost), žilní nedostatečnosti (křečové žíly, hemoroidy, bércový vřed), při alergii. Působila také jako analgetikum (proti bolesti) a mírné afrodiziakum.
Zevně třapatka pomáhá při ekzémech, kožních zánětech, plísních, akné, omrzlinách, popáleninách, proleženinách, špatně se hojících ranách, nebo při bodnutí hmyzem, hadím uštknutí.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Nedoporučuje se užívání v těhotenství a při kojení.
Při užívání běžných dávek nemá třapatka žádné nežádoucí účinky.
Mezi kontraindikace patří léčba imunosupresivy (zejména po transplantacích), tuberkulóza, roztroušená skleróza, leukémie, AIDS.