Bakopa, Bacopa, Brahmi
Druhy
Pro své léčivé účinky je používána bakopa drobnolistá (Bacopa monnieri), známá spíše pod názvem brahmi. V Číně je označována jako elixír mládí.
Výskyt
Bakopa je typická pro oblast tropů a subtropů. Vyskytuje se v Africe, Nepálu, Číně, Vietnamu, na Taiwanu a Srí Lance.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru je nať, nebo extrakt s obsahem alkaloidů (brahmin, herpestin), bacosidy (triterpenoidní saponiny), flavonoidů, vit. C a minerálních látek.
Využití podle moderní medicíny
Moderní medicínou není pro léčebné účely využíván.
Tradiční, lidové využití
Bakopa má silné antioxidační schopnosti. Používala se pro zlepšení paměti a koncentrace (vazodilatační účinky), při stresu, úzkosti (anxiolytikum), nespavosti, nervovém vypětí, únavě, únavovém syndromu, bolestech hlavy, epilepsii (antiepileptikum), depresi (antidepresivum), stařecké skleróze, Parkinsonově i Alzheimerově chorobě, mozkové mrtvici, ADHD, případně i pro posílení činnosti mozku (adaptogen).
Vhodná byla při léčbě ženské i mužské neplodnosti, nepravidelné menstruaci, vysokého krevního tlaku (antihypertenzivum), bolestí zad, revmatismu, dýchacích (bronchitida, astma) nebo kožních potíží.
V zemích svého původu pomáhala při astmatu, chrapotu, zánětech (antiflogistikum), horečkách (antipyretikum), alergiích (antihistaminikum), kloubů (analgetikum), žaludečních vředech, křečových žilách nebo špatném prokrvení končetin (studené končetiny). Působila jako hepatoprotektivum (poruchy jater, cirhóza).
Měla výrazné antioxidační účinky, zvyšovala elasticitu kůže a zpomalovala tak její stárnutí.
Oblíbená byla při celulitidě nebo proti vráskám.
Zevně se aplikovala při revmatismu nebo artróze a při kožních problémech (ekzémy, lupénka).
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Neužívejte v těhotenství! Nepoužívejte u malých dětí!