Kuklík, Geum
Druhy
Známým druhem používaným pro své léčivé účinky je kuklík městský (Geum urbanum).
Výskyt
Nachází se téměř na celém území Evropy (kromě Skandinávie a Islandu), ale například i na Sibiři, Kavkazu, v Severní Americe nebo Austrálii.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru je oddenek, který sbíráme na jaře nebo na podzim, případně pak také nať. Mezi jeho hlavní účinné látky patří třísloviny, fenolické glykosidy, silice (eugenol), pryskyřice, hořčiny aj.
Využití podle moderní medicíny
Moderní medicínou není v dnešní době využíván.
Tradiční, lidové využití
Díky obsahu silic se používal k dezinfekci ústní dutiny a zároveň působil protizánětlivě, a proto se používal při bolestech v krku, zánětech dásní a jícnu nebo poruchách trávení, nadýmání, průjmech (antidiaroikum) a žaludečních vředech.
Vhodný byl také k odstranění škodlivých látek z těla (detoxikans), zástavě krvácení (hemostatikum) a snížení horečky (antipyretikum). Doporučován byl při křečích a děložním krvácení.
Zevně se aplikoval na hemoroidy a záněty kůže.
Kromě léčebných účelů se používá i k výrobě piva a likérů nebo jako přísada k pokrmům, jelikož má podobnou vůni jako hřebíček.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace. Vzhledem k nedostatku zkušeností a informací není jeho užívání doporučováno v těhotenství a při kojení.