Outkovka, Coriolus, Kawaratake
Druhy
Druhem využívaným pro své léčivé účinky je outkovka pestrá (Coriolus versicolor), nazývaná také jako kawaratake, yunzhi, královská houba nebo tráva říše nebes.
Nejedná se však o léčivou rostlinu, ale o houbu, které lidové tradice přisuzují nejeden léčivý účinek.
Výskyt
Outkovka je rozšířena téměř po celém světě – v Austrálii, Severní Americe, Evropě i Asii. V České republice se vyskytuje běžně.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Užívanou částí je plodnice obsahující beta-glukany, polysacharidy, fosfolipidy, enzymy, minerální látky a mnoho dalších.
Využití podle moderní medicíny
Outkovka není dosud moderní medicínou využívána. Je možné jí použít ve veterinárním lékařství jako součást stravy, zejména pro psy a kočky. U zvířat působí stejnými účinky jako u člověka.
Tradiční, lidové využití
Tradiční léčitelství používalo outkovku při léčbě rakoviny (především prsu, děložního čípku, prostaty, jícnu, žaludku, tlustého střeva, plic nebo kůže) a pro zvýšení obranyschopnosti organismu (imunostimulans) při snížené, oslabené imunitě. Dále odstraňovala z těla volné radikály (antioxidant) a zpomalovala projevy stárnutí, byla využívána pro své antimikrobiální a detoxikační vlastnosti.
Léčila chronický únavový syndrom, roztroušenou sklerózu, cukrovku, revmatoidní artritidu, mononukleózu, malárii, cirhózu jater, kašel a usnadňovala vykašlávání (expektorans), nespavost, bolesti hlavy a poruchy menstruace.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Při užívání outkovky nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky.
Její užívání není doporučováno v těhotenství, době kojení a u dětí do 6 let.