Mučenka, Passiflora
Druhy
Druhem využívaným pro své léčivé účinky je mučenka pletní (Passiflora incarnata). Mučenka jedlá (Passiflora edulis) je zase pěstována pro bobule, které jsou využívány jako potravina (marakuja).
Výskyt
Původem pochází mučenka z oblasti Severní i Jižní Ameriky, Asie a Austrálie. Mučenka jedlá se pěstuje hlavně v Karibiku a v jižní Africe.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru je kvetoucí nať sbíraná především v květnu. Mezi hlavní účinné látky obsažené v nati patří indolové alkaloidy, flavonoidy a pyrony.
Využití podle moderní medicíny
Mučenka nemá oficiální medicínou potvrzené léčivé účinky.
Tradiční, lidové využití
Měla celkově zklidňující a spánek navozující účinky (sedativum), mírně snižovala krevní tlak (hypertenze), dále pak působila proti křečím jak hladkého svalstva (spasmolytikum), tak kosterní svaloviny (myorelaxans).
Byla vhodným zklidňujícím přípravkem pro denní použití, protože netlumila pozornost a soustředění, a tudíž je možné ji užívat i při řízení motorových vozidel.
Tradičně se mučenka používala při bolestech nervového původu, poruchách nervů, psychickém napětí, hysterii, neklidu, podrážděnosti, nespavosti, migréně, úzkosti a závrati. Díky jejímu spasmolytickému působení uvolňovala spasmy při astmatu.
Zevně pomáhala při hemoroidech, kožních vředech a zánětech kůže.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
U mučenky pletní nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky, a to ani při dlouhodobém užívání.
Neužívejte v těhotenství a době kojení!