459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Kostival, Symphytum

Druhy

Farmaceuticky a lékařsky významným druhem s léčivými účinky je kostival lékařský (Symphytum officinale).

Výskyt

Kostival je rozšířen po celé Evropě a Asii.

Kostival, Symphytum

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Hlavní farmaceutickou surovinou je kořen, který vykopáváme na podzim (od září do listopadu). Zřídka se sbírá nať, případně listy.

Kořen kostivalu obsahuje velké množství tříslovin, sliz a především alkaloidy (echimidin, echiumin, symphytin, …), dále triterpenové saponiny a kyselinu křemičitou.

Využití podle moderní medicíny

V dnešní době se kostival doporučuje jen pro zevní použití – pro léčbu pohmožděnin, modřin, podvrtnutého kotníku, pro rychlejší hojení zlomenin a ke snížení bolesti svalů, jako rubefaciens, derivancium.

Mezi další potvrzené účinky patří protizánětlivé (antiflogistické) působení při revmatoidní artritidě, zánětech šlach.

Tradiční, lidové využití

Dříve se odvar z kořene používal proti průjmům (antidiaroikum), při úplavici, rakovině žaludku, žaludečních vředech, pro pozitivní ovlivnění střevní mikroflóry (antibakteriální látka), na snížení krevního tlaku při hypertenzi (antihypertenzivum), při zástavě vnějšího i vnitřního krvácení (hemostatikum), zánětu močových cest, močového měchýře, srdečníku (perikarditida), na zánět žaludku, Crohnovu chorobu, ulcerózní kolitidu, divertikulitidu.

Kostivalu byl též přisuzován sedativní účinek na centrální nervovou soustavu, pomáhal při kašli (antitusikum) a vykašlávání (expektorans), při vykašlávání krve, bronchitidě a zánětech nosohltanu a hrtanu.

Zevně pomáhal při ekzémech, kopřivce, svědění, hojení ran, popáleninách, omrzlinách, bércových vředech, zánětech v ústní dutině, aftech a parodontóze.

Jako mazání je neodmyslitelně spojen s bolestmi pohybového aparátu (bolest chodidel, kloubů, kolen, kostí, kotníků, krční páteře, kyčlí, lokte, nohou, paty, ramene, ruky, rukou, v kříži, zad, zápěstí).

 

 

Podběl, Tussilago
Závitka, Spirodela
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Tea tree, Kajeput
Korálovec ježatý, Yamabusitake

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

V dnešní době se příliš nedoporučuje vnitřní užívání kostivalu, a to kvůli obsahu pyrrolizidinových alkaloidů, které mají prokázané hepatotoxické (poškození, poruchy jater) a karcinogenní (rakovinotvorné) účinky.

Neužívejte v těhotenství a době kojení!

Kostival, Symphytum

Sdílení

Bakopa, Bacopa, Brahmi
Jaterník, Hepatica
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Agastache, Korejská máta
Orličín, Aquilaria