459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Majoránka, Majorana

Druhy

Majoránka zahradní (Majorana hortensis) je velmi známým a také často využívaným druhem nejen pro svoji chuť a vůni, ale i pro své léčivé účinky.

Výskyt

Majoránka původně pochází z oblasti severovýchodní Afriky (Egypt), následně se rozšířila do oblasti Středozemního moře, dnes se ale již pěstuje v celé Evropě.

Majoránka, Majorana

Využití, indikace

Dnes se často využívá v kuchyni jako koření pro dochucování nejrůznějších pokrmů.

Užívaná část rostliny

Pro léčivé účinky majoránky využíváme její nať. Sbírá se v době kvetení, tj. od června do září pro obsah biologicky aktivních látek, jako jsou: aromatické silice, třísloviny, hořčiny.

Využití podle moderní medicíny

Majoránka nemá žádné oficiální medicínou potvrzené účinky.

Tradiční, lidové využití

Majoránka byla využívána pro svoje pozitivní účinky na trávicí trakt – zvýšení tvorby žaludeční šťávy, podpora trávení (stomachikum), podpora tvorby a vylučování žluči (cholagogum), uvolnění křečí hladké svaloviny (spasmolytikum), karminativní efekt (proti nadýmání) a antiseptické účinky. Používala se tedy při žaludečních potížích, zánětu žaludku, meteorismu, proti střevním parazitům (anthelmintikum, antiprotozoikum), proti průjmům, při nechutenství a nevolnosti.

Dále byla vhodná při poruchách menstruace – pro úpravu menstruačního cyklu a pro snížení menstruačních bolestí. Majoránka vykazovala také močopudný účinek (diuretikum).

Pomáhala při bolestech hlavy, migrénách, epilepsii a díky jejím mírným sedativním účinkům pro útlum CNS a celkové zklidnění organismu. Dále při kocovině, roztroušené skleróze, zánětech trojklaného nervu nebo pásovém oparu.

Působila rovněž jako expektorans (pro usnadnění vykašlávání) a používala se při onemocněních respiračního traktu - kašel, rýma, astma, nachlazení, zahlenění plic, zánět nosohltanu, vedlejších dutin nosních.

Zevně pomáhala při revmatických bolestech, bolestech svalů, zánětech kůže, zánětech spojivek, ekzémech, akné, pro rychlejší hojení ran a při zánětech dutiny ústní (afty, parodontóza, bolesti zubů).

 

 

Stévie, Stevia
Pcháč, Cirsium
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Eklipta, Eclipta
Hluchavka, Lamium

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

U majoránky zahradní nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.

Majoránka, Majorana

Sdílení

Synsepalum
Průtržník, Herniaria
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Galgán, Alpinia
Škumpa, Rhus