459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Routa, Ruta

Druhy

Farmaceuticky a medicínsky využívaným druhem je routa vonná (Ruta graveolens).

Výskyt

Původem routa pochází z oblastí jižní Evropy, v malém množství se pěstuje i u nás.

Routa, Ruta

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

V květnu a červnu sbíráme kvetoucí nať nebo list. Mezi hlavní obsahové látky řadíme silici s nepříjemným zápachem, která je však toxická! Dalšími obsahovými látkami jsou rutin, kumariny a alkaloidy.

Využití podle moderní medicíny

Routa vonná není v dnešní době oficiální medicínou využívána.

Tradiční, lidové využití

Dříve se routa používala pro své svíravé (spasmolytické) účinky při léčbě bolestí břicha a žlučníku a pro zvýšení vylučování žluče (cholagogum) především při žlučníkových kamenech. Dále pro zlepšení peristaltiky střev, proti střevním parazitům (anthelmintikum, též antiprotozoikum) a proti nadýmání. Fungovala i jako stomachikum pro podporu trávení a chuti k jídlu při nechutenství.

Využívaná byla routa při poruchách kardiovaskulárního systému. Snižovala lomivost kapilár (venofarmaka), díky jejímu spasmolytickému účinku snižovala vysoký krevní tlak (antihypertenzivum), byla vhodná při ateroskleróze, tachykardii, angině pectoris, zvýšené krvácivosti a při bušení srdce.

Dále podporovala vylučování moči (diuretikum) a pomáhala při poruchách menstruace (zejména při bolestivé menstruaci a k úpravě nepravidelné menstruace).

Měla také tlumivý vliv na nervovou soustavu (sedativum), a proto byla používána při závratích, bolestech hlavy, hysterii, podrážděnosti, nervozitě. Dále pozitivně působila při astmatu.

Zevně pomáhala při léčbě zánětů kůže, kožních vředů, revmatismu, otoků, pohmožděnin a při únavě očí.

 

 

Cyantula, Cyanthula
Šáchor, Cyperus
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Rosolovka, Tremella
Choroš, Polyporus

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Pozor! Před užíváním routy se poraďte se svým lékařem a při samotném užívání pečlivě dodržujte doporučené denní dávky! Rostlina je ve vyšších dávkách jedovatá! Při sběru čerstvá šťáva z routy může silně dráždit pokožku.

Neužívejte v těhotenství! Routa prokrvuje pánevní oblast a zvyšuje tonus dělohy, mohlo by tedy dojít k potratu. Dále neužívejte při děložním krvácení a nízkém krevním tlaku.

Routa, Ruta

Sdílení

Svidina, Periploca
Listnatec, Ruscus
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Rosolovka, Tremella
Lýkovec, Daphne