Chvojník, Ephedra
Druhy
Druhem s významnými léčivými účinky je chvojník dvouklasý (Ephedra distachya).
Výskyt
Chvojník se vyskytuje ve velké části Evropy, ve Střední Asii až na Sibiři. V České republice se nevyskytuje, na Slovensku jen velmi vzácně.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Na podzim sbíráme metlaté větvičky, jelikož v tuto dobu obsahují nejvíce účinných látek – alkaloidů (efedrin, pseudoefedrin, norefedrin).
Využití podle moderní medicíny
Chvojník má sympatomimetické a spasmolytické účinky, díky kterým dochází k uvolnění napětí a křečí hladkého svalstva střev. Na cévy působí stahujícím (vazokonstrikčním) účinkem.
Dále má analeptický účinek, díky kterému dochází k povzbuzení vazomotorických a respiračních center v prodloužené míše. Toho se využívá při léčbě poruch cirkulace krve centrálního původu.
Tradiční, lidové využití
Byl užíván pro povzbudivý účinek na srdeční činnost (kardiotonikum), zvyšuje krevní tlak (hypotenzi), zánětech spojivek, narkolepsii (chorobné spavosti), při léčbě nočního pomočování, astmatu, kopřivce a alergiích.
Naši předkové využívali chvojník ještě při bolestech kloubů a otocích, nachlazení, chřipce, kašli, únavě a ke zvýšení aktivity a pozornosti.
Efedrin se také používá k výrobě drogy pervitinu.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Při dlouhodobém užívání efedrinu může docházet k psychické i fyzické závislosti (návykové látky). Vyvolává stavy deliria s halucinacemi. Předávkování efedrinem se projevuje silným pocením, nechutenstvím, bušením srdce, podrážděností, strachem, nespavostí, nevolností, zvracením, bolestmi hlavy, zácpou nebo může vyvolávat hněv a agresi.
Nebezpečné je užití při srdečním selhání, ischemii (infarkt, mrtvice), hypertenzi, zvýšené funkci štítné žlázy a v těhotenství.
Nevhodná je kombinace se sympatomimetiky, antidepresivy.