459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Chvojník, Ephedra

Druhy

Druhem s významnými léčivými účinky je chvojník dvouklasý (Ephedra distachya).

Výskyt

Chvojník se vyskytuje ve velké části Evropy, ve Střední Asii až na Sibiři. V České republice se nevyskytuje, na Slovensku jen velmi vzácně.

Chvojník, Ephedra

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Na podzim sbíráme metlaté větvičky, jelikož v tuto dobu obsahují nejvíce účinných látek – alkaloidů (efedrin, pseudoefedrin, norefedrin).

Využití podle moderní medicíny

Chvojník má sympatomimetické a spasmolytické účinky, díky kterým dochází k uvolnění napětí a křečí hladkého svalstva střev. Na cévy působí stahujícím (vazokonstrikčním) účinkem.

Dále má analeptický účinek, díky kterému dochází k povzbuzení vazomotorických a respiračních center v prodloužené míše. Toho se využívá při léčbě poruch cirkulace krve centrálního původu.

Tradiční, lidové využití

Byl užíván pro povzbudivý účinek na srdeční činnost (kardiotonikum), zvyšuje krevní tlak (hypotenzi), zánětech spojivek, narkolepsii (chorobné spavosti), při léčbě nočního pomočování, astmatu, kopřivce a alergiích.

Naši předkové využívali chvojník ještě při bolestech kloubů a otocích, nachlazení, chřipce, kašli, únavě a ke zvýšení aktivity a pozornosti.

Efedrin se také používá k výrobě drogy pervitinu.

 

 

Dioscoreophyllum
Jinan, Ginkgo
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Sargenta, Sargentodoxa
Proskurník, Althaea

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Při dlouhodobém užívání efedrinu může docházet k psychické i fyzické závislosti (návykové látky). Vyvolává stavy deliria s halucinacemi. Předávkování efedrinem se projevuje silným pocením, nechutenstvím, bušením srdce, podrážděností, strachem, nespavostí, nevolností, zvracením, bolestmi hlavy, zácpou nebo může vyvolávat hněv a agresi.

Nebezpečné je užití při srdečním selhání, ischemii (infarkt, mrtvice), hypertenzi, zvýšené funkci štítné žlázy a v těhotenství.

Nevhodná je kombinace se sympatomimetiky, antidepresivy.

Chvojník, Ephedra

Sdílení

Panela, Rapadura
Pětikřídlec, Dryobalanops
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Krvavec, Sanguisorba
Pajasan, Ailanthus