Třezalka, Hypericum
Druhy
Velmi významným druhem pro své léčivé účinky je třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum).
Výskyt
Třezalka je rozšířena téměř na celém území Evropy a také v Asii až po oblast severozápadní Číny a v Severní Americe.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru je nať. Jejími hlavními účinnými látkami jsou třísloviny, flavonoidní glykosidy, červeně fosforeskující hypericin a silice. Nať sklízíme nejlépe v období od července do srpna.
Využití podle moderní medicíny
Třezalka se používá při léčbě depresí jako antidepresivum a sedativum.
Třezalka má dále prokázaný protizánětlivý efekt (antiflogistikum) a také působí mírně diureticky (močopudně).
Tradiční, lidové využití
Byla užívána díky antibakteriálním a antivirovým vlastnostem. Pomáhala při léčbě řady infekčních onemocnění (chřipka, opary, plané neštovice, hepatitida, AIDS).
Tradiční medicína využívala třezalku při zánětech močových cest, močového měchýře a horních cest dýchacích (zánět nosní sliznice a nosohltanu). Dále byla vhodná při nechutenství, průjmech, onemocnění jater (žloutenka), zánětech žaludku, žaludečních vředech, hemoroidech a také proti parazitům a škrkavkám (anthelmintikum). Pomáhala i při poruchách menstruace a v klimakteriu, při močových kamenech a při otocích.
Třezalka působila na kardiovaskulární systém jako kardiotonikum, pomáhala při chudokrevnosti (anémii), bušení srdce a při zástavě krvácení vnitřního i vnějšího (hemostatikum).
Příznivě působila i na nervovou soustavu – odstraňovala strach, úzkost (anxiolytikum), podrážděnost, psychické napětí, nespavost, migrénu, roztroušenou sklerózu, závratě a noční pomočování a pomáhala při zánětu trojklaného nervu (trigeminu).
Zevně se třezalka přikládala na popáleniny a opařeniny, špatně se hojící rány, otoky, pohmožděniny, modřiny, vykloubeniny, revmatické klouby a na bolesti zad, krční páteře a v kříži.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Při krátkodobém užívání běžných terapeutických dávek nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky. Ve vyšších dávkách se mohou projevit nežádoucí účinky jako je přecitlivělost na světlo, průjmy, vnitřní krvácení apod. Kvůli fotosenzibilizaci je při léčbě třezalkou zakázáno současné opalování se a pobývání na přímém slunci!
Třezalku ale užívejte s velkou opatrností, jde o silnou bylinu.
Všechny její nežádoucí účinky a kontraindikace nejsou ještě plně známy! Užívejte vždy po předchozí konzultaci s lékařem.
Neužívejte v těhotenství, při kojení, rakovině jakéhokoli typu, cukrovce, pylové alergii a velmi nízkém krevním tlaku. Nepodávejte dětem!
Dále pozor na interakce s řadou léčiv!
Třezalku neužívejte součastně s hormonální antikoncepcí, antidepresivy, digoxinem (kardiotonika), barbituráty (sedativa a hypnotika), statiny na vysoký cholesterol a antikoagulanciem Warfarinem!
Užití léků společně s třezalkou je vždy vhodné konzultovat s odborníkem.