459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Třezalka, Hypericum

Druhy

Velmi významným druhem pro své léčivé účinky je třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum).

Výskyt

Třezalka je rozšířena téměř na celém území Evropy a také v Asii až po oblast severozápadní Číny a v Severní Americe.

Třezalka, Hypericum

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru je nať. Jejími hlavními účinnými látkami jsou třísloviny, flavonoidní glykosidy, červeně fosforeskující hypericin a silice. Nať sklízíme nejlépe v období od července do srpna.

Využití podle moderní medicíny

Třezalka se používá při léčbě depresí jako antidepresivum a sedativum.

Třezalka má dále prokázaný protizánětlivý efekt (antiflogistikum) a také působí mírně diureticky (močopudně).

Tradiční, lidové využití

Byla užívána díky antibakteriálním a antivirovým vlastnostem. Pomáhala při léčbě řady infekčních onemocnění (chřipka, opary, plané neštovice, hepatitida, AIDS).

Tradiční medicína využívala třezalku při zánětech močových cest, močového měchýře a horních cest dýchacích (zánět nosní sliznice a nosohltanu). Dále byla vhodná při nechutenství, průjmech, onemocnění jater (žloutenka), zánětech žaludku, žaludečních vředech, hemoroidech a také proti parazitům a škrkavkám (anthelmintikum). Pomáhala i při poruchách menstruace a v klimakteriu, při močových kamenech a při otocích.

Třezalka působila na kardiovaskulární systém jako kardiotonikum, pomáhala při chudokrevnosti (anémii), bušení srdce a při zástavě krvácení vnitřního i vnějšího (hemostatikum).

Příznivě působila i na nervovou soustavu – odstraňovala strach, úzkost (anxiolytikum), podrážděnost, psychické napětí, nespavost, migrénu, roztroušenou sklerózu, závratě a noční pomočování a pomáhala při zánětu trojklaného nervu (trigeminu).

Zevně se třezalka přikládala na popáleniny a opařeniny, špatně se hojící rány, otoky, pohmožděniny, modřiny, vykloubeniny, revmatické klouby a na bolesti zad, krční páteře a v kříži.

 

 

Blín, Hyoscyamus
Krvavec, Sanguisorba
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Zobatec, Curculigo
Čepelatka, Laminaria

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Při krátkodobém užívání běžných terapeutických dávek nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky. Ve vyšších dávkách se mohou projevit nežádoucí účinky jako je přecitlivělost na světlo, průjmy, vnitřní krvácení apod. Kvůli fotosenzibilizaci je při léčbě třezalkou zakázáno současné opalování se a pobývání na přímém slunci!

Třezalku ale užívejte s velkou opatrností, jde o silnou bylinu.
Všechny její nežádoucí účinky a kontraindikace nejsou ještě plně známy! Užívejte vždy po předchozí konzultaci s lékařem.

Neužívejte v těhotenství, při kojení, rakovině jakéhokoli typu, cukrovce, pylové alergii a velmi nízkém krevním tlaku. Nepodávejte dětem!

Dále pozor na interakce s řadou léčiv!
Třezalku neužívejte součastně s hormonální antikoncepcí, antidepresivy, digoxinem (kardiotonika), barbituráty (sedativa a hypnotika), statiny na vysoký cholesterol a antikoagulanciem Warfarinem!
Užití léků společně s třezalkou je vždy vhodné konzultovat s odborníkem.

Třezalka, Hypericum

Sdílení

Proskurník, Althaea
Majoránka, Majorana
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Orobinec, Typha
Lygodium, Hadí jazyk