Jírovec, Kaštan, Aesculus
Druhy
Významným druhem s léčivými účinky je jírovec maďal neboli kaštan koňský (Aesculus hippocastanum), lidově známý pod názvem kaštan.
Výskyt
Jírovec původně pochází z oblasti Balkánského poloostrova, dnes je však rozšířen po celém mírném pásu Evropy.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru jsou listy (sběr od května do června), kůra z mladých větviček, květ (pouze z bíle kvetoucích stromů) a plody (kaštany, sbírají se na podzim). Hlavními účinnými látkami jsou kumariny (eskuletin), saponiny (escin), flavonoidy, glykosidy a mnoho dalších.
Využití podle moderní medicíny
Výtažek ze semen je vhodný pro léčbu oběhových a lymfatických poruch. Zlepšuje krevní cirkulaci díky protizánětlivému (antiflogistickum), spasmolytickému (uvolňuje křeče hladké svaloviny cév, především tepen) a antiedematóznímu (proti otokům) působení. Snižuje krevní srážlivost (antitrombotikum), využívá se tedy při léčbě zánětů cév, trombóz, hemoroidů, křečových žil, bércových vředů, modřin. Dále je vhodný pro lepší vykašlávání (expektorans), zvyšuje totiž produkci hlenu.
Zevně se používá odvar z květů, a to především na popáleniny, omrzliny, ekzémy a záněty kůže, též jako rubefaciens, derivancium.
Tradiční, lidové využití
Dříve byl jírovec využíván proti průjmům (antidiaroikum), plicní embolii, úplavici, poruchách menstruace, stařecké hypertrofii prostaty, u poruchy vidění (poruchy prokrvení sítnice, poškození očního pozadí ve stáří), při migrénách, revmatismu, malárii a horečce.
Zevně se používal na zjemnění drsné a popraskané kůže na rukou a pro lepší hojení ran. Jako kloktadlo se využíval při bolestech v krku a začínající angíně.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Vzhledem k závažným indikacím jírovec užívejte pouze po konzultaci s lékařem! Vyšší dávky mohou vyvolat zvracení, ospalost a bolesti hlavy.
Při zevním použití nemá žádné nežádoucí účinky.
Nepoužívejte u dětí, při poruchách jater, ledvin, v těhotenství a době kojení.