459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Jírovec, Kaštan, Aesculus

Druhy

Významným druhem s léčivými účinky je jírovec maďal neboli kaštan koňský (Aesculus hippocastanum), lidově známý pod názvem kaštan.

Výskyt

Jírovec původně pochází z oblasti Balkánského poloostrova, dnes je však rozšířen po celém mírném pásu Evropy.

Jírovec, Kaštan, Aesculus

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru jsou listy (sběr od května do června), kůra z mladých větviček, květ (pouze z bíle kvetoucích stromů) a plody (kaštany, sbírají se na podzim). Hlavními účinnými látkami jsou kumariny (eskuletin), saponiny (escin), flavonoidy, glykosidy a mnoho dalších.

Využití podle moderní medicíny

Výtažek ze semen je vhodný pro léčbu oběhových a lymfatických poruch. Zlepšuje krevní cirkulaci díky protizánětlivému (antiflogistickum), spasmolytickému (uvolňuje křeče hladké svaloviny cév, především tepen) a antiedematóznímu (proti otokům) působení. Snižuje krevní srážlivost (antitrombotikum), využívá se tedy při léčbě zánětů cév, trombóz, hemoroidů, křečových žil, bércových vředů, modřin. Dále je vhodný pro lepší vykašlávání (expektorans), zvyšuje totiž produkci hlenu.

Zevně se používá odvar z květů, a to především na popáleniny, omrzliny, ekzémy a záněty kůže, též jako rubefaciens, derivancium.

Tradiční, lidové využití

Dříve byl jírovec využíván proti průjmům (antidiaroikum), plicní embolii, úplavici, poruchách menstruace, stařecké hypertrofii prostaty, u poruchy vidění (poruchy prokrvení sítnice, poškození očního pozadí ve stáří), při migrénách, revmatismu, malárii a horečce.

Zevně se používal na zjemnění drsné a popraskané kůže na rukou a pro lepší hojení ran. Jako kloktadlo se využíval při bolestech v krku a začínající angíně.

 

 

Euryale, Euryale
Kopřiva, Urtica
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Řepeň, Xanthium
Káva, Kávovník, Coffea

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Vzhledem k závažným indikacím jírovec užívejte pouze po konzultaci s lékařem! Vyšší dávky mohou vyvolat zvraceníospalost a bolesti hlavy.

Při zevním použití nemá žádné nežádoucí účinky.

Nepoužívejte u dětí, při poruchách jater, ledvin, v těhotenství a době kojení.

Jírovec, Kaštan, Aesculus

Sdílení

Brukev sítinovitá, Brassica juncea
Lnice, Linaria
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Pětikřídlec, Dryobalanops
Palma areková, betelová