Trnovník, Akát, Robinia
Druhy
Farmaceuticky a medicínsky významným druhem je trnovník akát (Robinia pseudoacacia).
Výskyt
Trnovník pochází ze Severní Ameriky (z Mexika), dnes je však rozšířen i v Evropě a Asii.
Využití, indikace
Květ trnovníku je přidáván do čajových směsí pro jejich lepší chuť a vůni (korigens).
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru jsou hlavně květy bez stopek (v květnu a červnu) a také kůra z mladých větviček (v březnu a dubnu). Trnovník obsahuje jedovaté látky (především v kůře a semenech) – robinetin, myricetin, quercetin.
Využití podle moderní medicíny
Trnovník nemá oficiální medicínou využívané léčivé účinky.
Tradiční, lidové využití
Trnovník byl využíván pro zlepšení chuti k jídlu při nechutenství a pocitu plnosti (stomachikum) a měl spasmolytické účinky, tj. uvolňuje křeče hladkého svalstva trávicí trubice, žaludku a střev, podporoval vylučování žluče (cholagogum) a působil i proti překyselení žaludku. Dále měl močopudné vlastnosti (diuretikum).
Tradičně byl trnovník používán při zánětech ledvin a močového měchýře, močových cest, pro zástavu krvácení (hemostatikum) a při revmatických bolestech.
Často je i v dnešní době využíván akátový med, který je považován za nejlepší a nejléčivější z medů. Je přidáván i do kosmetických přípravků proti vráskám.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Celá rostlina je jedovatá (kromě květů)! Při předávkování dochází k poškození tkání trávicího traktu až paralýze centrální nervové soustavy. Nepoužívejte v těhotenství a době kojení.
Používání květů trnovníku (bez stopek!) v běžných terapeutických dávkách nemá žádné nežádoucí účinky.