459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Gynostema, Jiaogulan

Druhy

Pro své léčivé účinky je využíván popínavý druh gynostema pětilistá (Gynostemma pentaphyllum) neboli Jiaogulan. V České republice je známa také pod názvem Jižní ženšen nebo také Pětilistý ženšen, protože obsahuje látky velmi podobné ženšenu.

Výskyt

Gynostema pochází z hor jižní Číny, najdeme ji ale i v Japonsku, Vietnamu nebo Thajsku.

Gynostema, Jiaogulan

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Využívanou částí je list s vysokým obsahem (až 82) saponinů, gypenosidů (velmi se podobají ginsenosidům v ženšenu), sterolů a rutinu. Čerstvé, mladé výhonky se dají použít do zeleninových salátů.

Využití podle moderní medicíny

Gynostema zatím nemá žádné oficiálně potvrzené léčivé účinky.

Tradiční, lidové využití

Gynostema byla Číňany označována jako „bylina nesmrtelnosti“, „zázračná bylina“ nebo také „bylina dlouhověkosti“. Uváděny jsou čtyřikrát silnější účinky, než má ženšen pravý. Byla považována za adaptogen, antioxidant a za život prodlužující rostlinu. Mezi její další účinky patří snížení cholesterolu (hypolipidemikum) a vysokého krevního tlaku (antihypertenzivum), ale i zvýšení tlaku nízkého.

Mezi další účinky patřilo snížení hladiny cukrů v krvi (vhodné pro diabetiky, hypoglykemikum), podpora vykašlávání (expektorans), zvýšení oslabené imunity, detoxikace organismu, zpomalení růstu rakovinného bujení (antikancerogenní látka), ochrana jater (hepatoprotektiva), na oslabené ledviny (například před jejich poškozením léky, chemickými látkami nebo alkoholem).

Dále byla rostlina využívána pro léčbu nespavosti, lepší trávení a jako preventivní opatření při žloutence, mozkové mrtvici a infarktu myokardu. Má protizánětlivé účinky (antiflogistikum).

Užívá se ve formě odvarů, čajů.

 

 

Jerlín, Sophora
Černucha, Nigella, Černý kmín
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Mumio, Slzy hor
Sporýš, Verbena

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Gynostema nemá žádné známé vedlejší účinky nebo kontraindikace.

Gynostema, Jiaogulan

Sdílení

Límcovka, Stropharia
Pivoňka, Paeonia
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Buk, Fagus
Jahodník, Fragaria