459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Levandule, Lavandula

Druhy

Medicínsky a farmaceuticky využívanými druhy jsou levandule lékařská (Lavandula angustifolia) a levandule širokolistá (Lavandula latifolia).

Výskyt

 Levandule pochází z oblasti Středozemního moře, dnes je již pěstována po celé jižní Evropě (nejvíce ve Francii) a také například v Alžírsku.

Levandule, Lavandula

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru je nať, případně květ. Sklízí se obvykle v období od července do srpna. Hlavními obsahovými látkami jsou vonné silice (linalylacetát, linalol, borneol), třísloviny, antokyany a hořčiny.

Využití podle moderní medicíny

Levandule působí jako spasmolytikum (uvolňuje křeče hladké svaloviny trávicí trubice), cholagogum (zvyšuje tvorbu a vylučování žluče), karminativum (proti plynatosti) a také jako antibakteriální látka a antiseptikum, čehož se využívá při nechutenství, nadýmání.

Tradiční, lidové využití

Tradičně se levandule používala při potížích s játry, žloutence, jako uklidňující prostředek při tachykardii, při hypertenzi, poruchách menstruace, výtoku, depresích, bolestech hlavy, nervové vyčerpanosti, únavě, podrážděnosti, závratích, astmatu, chřipce, působí jako myorelaxans (k uvolnění kosterního svalstva) a odstraňuje nepříjemný zápach z úst.

Pomáhala na pomalenou střevní peristaltiku (prokinetika na zácpu, bolest břicha), a jako diuretikum.

Na nervovou soustavu působila zklidňujícím účinkem (sedativum), při nespavosti, úzkosti (anxiolytikum), hysterii, stresu a při migréně.

Dále se používá jako korigens vůně i chuti. Na pokožku působí dráždivě a způsobuje zčervenání a větší prokrvení pokožky (rubefaciens), čehož se využívá při regeneraci kůže nebo proti bolesti (analgetikum). Často je používána i ve formě koupelí sloužících k celkové relaxaci organismu.

Inhalace levandulových par byla vhodná při léčbě angíny, bronchitidy, nachlazení a rýmy a také pro uvolnění svalů při porodních bolestech.

Zevně se levandulí potírala místa s vyrážkou, záněty, akné, popáleninách, kožními vředy a špatně se hojícími ranami. Pomáhala při revmatických bolestech, po úrazech, zlomeninách, vykloubeninách nebo natržených, bolestivých svalech.

 

 

Anemarhena, Anemarrhena
Flor de Arena, Tiquilia
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Světlík, Euphrasia
Camu camu, Myrciaria

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

V běžných terapeutických dávkách nemá levandule žádné potvrzené nežádoucí účinky. U citlivých osob se může projevit alergická reakce.

Neužívejte v těhotenství a době kojení, levandule působí jako uterotonikum a může způsobit potrat.

Levandule, Lavandula

Sdílení

Rusohlav, Carpesium
Drmek, Vitex, Mnišský pepř
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Čistec lesní, Stachys
Trsnatec, Grifola, Maitake