Levandule, Lavandula
Druhy
Medicínsky a farmaceuticky využívanými druhy jsou levandule lékařská (Lavandula angustifolia) a levandule širokolistá (Lavandula latifolia).
Výskyt
Levandule pochází z oblasti Středozemního moře, dnes je již pěstována po celé jižní Evropě (nejvíce ve Francii) a také například v Alžírsku.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru je nať, případně květ. Sklízí se obvykle v období od července do srpna. Hlavními obsahovými látkami jsou vonné silice (linalylacetát, linalol, borneol), třísloviny, antokyany a hořčiny.
Využití podle moderní medicíny
Levandule působí jako spasmolytikum (uvolňuje křeče hladké svaloviny trávicí trubice), cholagogum (zvyšuje tvorbu a vylučování žluče), karminativum (proti plynatosti) a také jako antibakteriální látka a antiseptikum, čehož se využívá při nechutenství, nadýmání.
Tradiční, lidové využití
Tradičně se levandule používala při potížích s játry, žloutence, jako uklidňující prostředek při tachykardii, při hypertenzi, poruchách menstruace, výtoku, depresích, bolestech hlavy, nervové vyčerpanosti, únavě, podrážděnosti, závratích, astmatu, chřipce, působí jako myorelaxans (k uvolnění kosterního svalstva) a odstraňuje nepříjemný zápach z úst.
Pomáhala na pomalenou střevní peristaltiku (prokinetika na zácpu, bolest břicha), a jako diuretikum.
Na nervovou soustavu působila zklidňujícím účinkem (sedativum), při nespavosti, úzkosti (anxiolytikum), hysterii, stresu a při migréně.
Dále se používá jako korigens vůně i chuti. Na pokožku působí dráždivě a způsobuje zčervenání a větší prokrvení pokožky (rubefaciens), čehož se využívá při regeneraci kůže nebo proti bolesti (analgetikum). Často je používána i ve formě koupelí sloužících k celkové relaxaci organismu.
Inhalace levandulových par byla vhodná při léčbě angíny, bronchitidy, nachlazení a rýmy a také pro uvolnění svalů při porodních bolestech.
Zevně se levandulí potírala místa s vyrážkou, záněty, akné, popáleninách, kožními vředy a špatně se hojícími ranami. Pomáhala při revmatických bolestech, po úrazech, zlomeninách, vykloubeninách nebo natržených, bolestivých svalech.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
V běžných terapeutických dávkách nemá levandule žádné potvrzené nežádoucí účinky. U citlivých osob se může projevit alergická reakce.
Neužívejte v těhotenství a době kojení, levandule působí jako uterotonikum a může způsobit potrat.