459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Levandule, Lavandula

Druhy

Medicínsky a farmaceuticky využívanými druhy jsou levandule lékařská (Lavandula angustifolia) a levandule širokolistá (Lavandula latifolia).

Výskyt

 Levandule pochází z oblasti Středozemního moře, dnes je již pěstována po celé jižní Evropě (nejvíce ve Francii) a také například v Alžírsku.

Levandule, Lavandula

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru je nať, případně květ. Sklízí se obvykle v období od července do srpna. Hlavními obsahovými látkami jsou vonné silice (linalylacetát, linalol, borneol), třísloviny, antokyany a hořčiny.

Využití podle moderní medicíny

Levandule působí jako spasmolytikum (uvolňuje křeče hladké svaloviny trávicí trubice), cholagogum (zvyšuje tvorbu a vylučování žluče), karminativum (proti plynatosti) a také jako antibakteriální látka a antiseptikum, čehož se využívá při nechutenství, nadýmání.

Tradiční, lidové využití

Tradičně se levandule používala při potížích s játry, žloutence, jako uklidňující prostředek při tachykardii, při hypertenzi, poruchách menstruace, výtoku, depresích, bolestech hlavy, nervové vyčerpanosti, únavě, podrážděnosti, závratích, astmatu, chřipce, působí jako myorelaxans (k uvolnění kosterního svalstva) a odstraňuje nepříjemný zápach z úst.

Pomáhala na pomalenou střevní peristaltiku (prokinetika na zácpu, bolest břicha), a jako diuretikum.

Na nervovou soustavu působila zklidňujícím účinkem (sedativum), při nespavosti, úzkosti (anxiolytikum), hysterii, stresu a při migréně.

Dále se používá jako korigens vůně i chuti. Na pokožku působí dráždivě a způsobuje zčervenání a větší prokrvení pokožky (rubefaciens), čehož se využívá při regeneraci kůže nebo proti bolesti (analgetikum). Často je používána i ve formě koupelí sloužících k celkové relaxaci organismu.

Inhalace levandulových par byla vhodná při léčbě angíny, bronchitidy, nachlazení a rýmy a také pro uvolnění svalů při porodních bolestech.

Zevně se levandulí potírala místa s vyrážkou, záněty, akné, popáleninách, kožními vředy a špatně se hojícími ranami. Pomáhala při revmatických bolestech, po úrazech, zlomeninách, vykloubeninách nebo natržených, bolestivých svalech.

 

 

Bafikakantus, Baphicacanthus
Jetel, Trifolium
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Gumojilm, Eucommia
Synsepalum

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

V běžných terapeutických dávkách nemá levandule žádné potvrzené nežádoucí účinky. U citlivých osob se může projevit alergická reakce.

Neužívejte v těhotenství a době kojení, levandule působí jako uterotonikum a může způsobit potrat.

Levandule, Lavandula

Sdílení

Chrpa, Centaurea
Zlateň, Chrysanthemum
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Drmek, Vitex, Mnišský pepř
Tykev, Zimní meloun