459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Pampeliška, Smetánka, Taraxacum

Druhy

Léčivým druhem je velmi známá pampeliška lékařská, dříve nazývaná jako smetánka lékařská (Taraxacum officinale).

Výskyt

Pampeliška se hojně vyskytuje v celém mírném pásu severní polokoule.

Pampeliška, Smetánka, Taraxacum

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Hlavním předmětem sběru jsou kořeny. Vykopáváme je buď v jarních měsících, nebo na podzim (říjen-listopad). Od března do května je možné ale sbírat také rostlinu celou, tj. kořeny s listy a květními pupeny. Pro výrobu pampeliškového vína a medu se používají květní úbory, které sbíráme od dubna do října.

Kořeny obsahují především inulin, latex (bílé „mléko“ vytékající z kořenů), hořčiny (taraxcin, taraxacerin), sliz, třísloviny, vitamin B2 a C. Listy podobně jako kořeny obsahují hořčiny a dále pak saponiny, fytosteroly, pryskyřice, kaučuk a další látky. Pro květy jsou typické flavonoidy, organické kyseliny a stopy silic.

Využití podle moderní medicíny

Hořčiny obsažené v kořenech podporují vylučování žaludeční šťávy a trávicích enzymů, čímž celkově zlepšují trávení (stomachikum) a chuť k jídlu při nechutenství. Pampeliška zvyšuje tvorbu a vylučování žluče (cholagogum), používá se při žlučníkových kamenech, žloutence, jaterní cirhóze, zánětu jater, zánětu žaludku a při zácpě. Hořčiny zlepšují i činnost srdce.

Tradiční, lidové využití

Tradičně byla pampeliška využívána při chorobách všech orgánů trávicího traktu (jater, žlučníku, žaludku, slinivky břišní a střev). Používala se proti pihám a žlutým skvrnám na kůži, při chronické únavě, otocích a poruchách menstruace. Podporovala látkovou výměnu v organismu (detoxikační látky), čehož se využívalo při léčbě dny a revmatismu.

Díky mírnému močopudnému (diuretickému) účinku byla pampeliška vhodná při zánětech ledvin, močového měchýře a močových cest a při močových kamenech. Snižovala hladinu cukru v krvi při diabetu mellitu (hypoglykemikum).

 

 

Jmelí, Viscum
Chytrá houba, Pythium
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Kurkuma, Curcuma
Svidina, Periploca

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

V běžných terapeutických dávkách nemá pampeliška žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace. Lze ji užívat i dlouhodobě.

Pampeliška, Smetánka, Taraxacum

Sdílení

Drynarie, Drynaria
Konvalinka, Convallaria
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Jestřabina, Galega
Mochyně, Physalis, Aguaymanto