Přeslička, Equisetum
Druhy
Jediným druhem využitelným pro své léčivé účinky na vnitřní užití je přeslička rolní (Equisetum arvense). Dalším léčivým druhem je přeslička lesní (Equisetum silvaticum), která je však vhodná pouze k zevnímu použití.
Výskyt
Přesličku najdeme téměř na celém území Evropy a Asie (kromě tropických oblastí), v Severní Americe a také na Novém Zélandu a v jižní Africe.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru je nať s obsahem flavonoidů, derivátů kyseliny kávové a kyseliny křemičité a uhličité. Sbíráme nať zelené barvy v období od května do září.
Využití podle moderní medicíny
Přeslička má mírný močopudný (diuretický) a dezinfekční účinek.
Tradiční, lidové využití
Používala se při zánětu močových cest, močového měchýře a ledvin, při močových kamenech, při otocích způsobených zraněními a při vysokém krevním tlaku (antihypertenzivum). V plicích působila antibakteriálně a byla vhodná při léčbě tuberkulózy.
Lidové léčitelství používalo přesličku pro zástavu krvácení (hemostatikum) - z nosu, hemoroidů, do plic i do žaludku a také při močení krve, zvracení krve a vykašlávání krve, při velmi silné menstruaci. Dále byla vhodná při padání vlasů a pro zlepšení stavu lámavých nehtů, při revmatických bolestech, dně, proti kašli, při ateroskleróze a pro posílení obranyschopnosti organismu (imunostimulans při snížené imunitě).
Zevně se přikládala na špatně se hojící rány, vyrážky, záněty kůže, bércové vředy, kožní vředy, omrzliny a používala se proti lupům. Jako kloktadlo byla vhodná při zánětech dásní a mandlí.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Pozor na záměnu přesličky rolní s ostatními druhy! Všechny ostatní druhy přesliček jsou mírně jedovaté! Největší nebezpečí hrozí u přesličky bahenní (Equisetum palustre)!
V běžných terapeutických dávkách nemá přeslička žádné nežádoucí účinky. Její užívání není doporučováno v těhotenství.
Neužívejte při otocích vzniklých jako následek nedostatečnosti srdce a ledvin!