459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Přeslička, Equisetum

Druhy

Jediným druhem využitelným pro své léčivé účinky na vnitřní užití je přeslička rolní (Equisetum arvense). Dalším léčivým druhem je přeslička lesní (Equisetum silvaticum), která je však vhodná pouze k zevnímu použití.

Výskyt

Přesličku najdeme téměř na celém území Evropy a Asie (kromě tropických oblastí), v Severní Americe a také na Novém Zélandu a v jižní Africe.

Přeslička, Equisetum

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru je nať s obsahem flavonoidů, derivátů kyseliny kávové a kyseliny křemičité a uhličité. Sbíráme nať zelené barvy v období od května do září.

Využití podle moderní medicíny

Přeslička má mírný močopudný (diuretický) a dezinfekční účinek.

Tradiční, lidové využití

Používala se při zánětu močových cest, močového měchýře a ledvin, při močových kamenech, při otocích způsobených zraněními a při vysokém krevním tlaku (antihypertenzivum). V plicích působila antibakteriálně a byla vhodná při léčbě tuberkulózy.

Lidové léčitelství používalo přesličku pro zástavu krvácení (hemostatikum) - z nosu, hemoroidů, do plic i do žaludku a také při močení krve, zvracení krve a vykašlávání krve, při velmi silné menstruaci. Dále byla vhodná při padání vlasů a pro zlepšení stavu lámavých nehtů, při revmatických bolestech, dně, proti kašli, při ateroskleróze a pro posílení obranyschopnosti organismu (imunostimulans při snížené imunitě).

Zevně se přikládala na špatně se hojící rány, vyrážky, záněty kůže, bércové vředy, kožní vředy, omrzliny a používala se proti lupům. Jako kloktadlo byla vhodná při zánětech dásní a mandlí.

 

 

Kafrovník, Camphora
Aralka, Aralia
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Koniklec, Pulsatilla
Tis, Taxus

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Pozor na záměnu přesličky rolní s ostatními druhy! Všechny ostatní druhy přesliček jsou mírně jedovaté! Největší nebezpečí hrozí u přesličky bahenní (Equisetum palustre)!

V běžných terapeutických dávkách nemá přeslička žádné nežádoucí účinky. Její užívání není doporučováno v těhotenství.

Neužívejte při otocích vzniklých jako následek nedostatečnosti srdce a ledvin!

Přeslička, Equisetum

Sdílení

Jmelí, Viscum
Ambroň, Liquidambar
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Saturejka, Satureia
Právenka, Andrographis