459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Chaluha, Fucus

Druhy

Druhem využívaným pro své léčivé účinky je chaluha bublinatá (Fucus vesiculosus), lidově známá také pod názvem "bublinatka" nebo "mořská řasa".

Výskyt

Tato chaluha se vyskytuje v oblasti Severního a Baltského moře.

Chaluha, Fucus

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Užívanou částí je celá stélka řasy. Jejími hlavními účinnými látkami jsou algináty a jód. Kromě toho obsahuje i žlutohnědé barvivo fukoxanthin a velmi široké spektrum minerálních látek (sodík, křemík, draslík, vápník, hořčík, železo, zinek, měď, fosfor, mangan, selen, brom a chrom).

Využití podle moderní medicíny

Moderní medicínou není v dnešní době využívána.

Tradiční, lidové využití

Lidové léčitelství chaluhu díky obsahu jódu doporučovalo při léčbě mírnějších forem snížené funkce štítné žlázy, hypotyreózy, kdy pacient neužíval žádné jiné léky na tuto chorobu.

Kromě toho byla využívána při zácpě (laxativum), zánětech kloubů a revmatismu (antirevmatikum, antiflogistikum), vysokém krevním tlaku (antihypertenzivum) a při vypadávání vlasů.

Často bývala složkou odtučňovacích čajových směsí používaných při nadváze, jelikož snižovala hladinu lipidů a cholesterolu v těle (hypolipidemikum) a patrně měla vliv na aktivitu trávicích enzymů.

 

 

Povijník, Pharbitis
Kafrovník, Camphora
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Serenoa, Trpasličí palma
Síťovka, Dictyophora

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Neužívejte v těhotenství a při kojení!

Při vyšších dávkách se mohou vyskytnout příznaky ze zvýšené funkce štítné žlázy, jako je hubnutí (hubenost), pocení, únava nebo častý průjem. Při dlouhodobém užívání snižuje vstřebávání železa z trávicího traktu (riziko anémie).

Chaluha, Fucus

Sdílení

Aloe
Pupava, Carlina
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Řemdihák, Uncaria
Kotvičník, Tribulus