Ochmet, Taxillus
Druhy
Mezi druhy využívané pro své léčivé účinky patří ochmet čínský (Taxillus chinensis), ochmet parazitický (Taxillus parasiticus) a ochmet evropský (Taxillus europaeus).
Výskyt
Ochmet je poloparazitický keř dřevin. Nachází se v oblasti Číny, Japonska, Indie, Barmy, Kambodži, Vietnamu, Malajsie, Indonésie a Filipín.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru jsou větvičky obsahující flavonoidy, melatonin, taxol, kyselinu šťavelovou a z minerálních látek především vápník, železo a fosfor.
Využití podle moderní medicíny
Moderní medicínou není v dnešní době využíván.
Tradiční, lidové využití
Tradičně byl významný zejména pro své protizánětlivé, antioxidační a protirakovinné vlastnosti.
Pomáhal zmírňovat bolest (analgetikum) při revmatismu nebo bolestech kolenou a beder. Snižoval hladinu cholesterolu v krvi (hypolipidemikum), rozpouštěl tromby (fibrinolytikum) a rozšiřoval cévy (vazodilatans), čímž napomáhal ke snížení vysokého krevního tlaku (antihypertenzivum).
Pro své protizánětlivé účinky se používal při léčbě zánětu ledvin a dalších poruch ledvin. Pomáhal i při léčbě chronické bronchitidy.
Při hrozícím potratu se podílel na zklidnění plodu a zastavoval děložní krvácení během těhotenství (hemostatikum). Během kojení podporoval tvorbu mateřského mléka (laktagogum).
Zevně se používal k potírání zejména suché pleti, hydratuje ji a zároveň vyživuje.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.