459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Sacha, Plukenetia

Druhy

Druhem využívaným pro své léčivé účinky je rostlina tradiční peruánské medicíny s názvem Sacha Inchi (Plukenetia volubilis).

Výskyt

Rozšířena je v oblasti Jižní Ameriky, především v Peru a Kolumbii.

Sacha, Plukenetia

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru jsou semena (oříšky), které jsou bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin (až 94%). Dále obsahují bílkoviny, antioxidanty, jód, vit. A a vit. E. Je z nich vyráběn také kvalitní olej.

Využití podle moderní medicíny

Moderní medicínou není v dnešní době využívána.

Tradiční, lidové využití

Díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin má široké spektrum využití. Podporovala činnost mozku (kognitiva a nootropika), a proto byla vhodná při depresi (antidepresivum), stresu, únavě, demenci, Alzheimerově chorobě, podrážděnosti, psychickém i fyzickém vyčerpání nebo při nespavosti.

Příznivě působila rovněž na činnost srdce (kardiotonikum) a v prevenci arytmií (antiarytmikum), snižovala vysoký krevní tlak (antihypertenzivum) a hladinu cholesterolu (hypolipidemikum) a snižovala riziko vzniku kardiovaskulárních chorob (aterosklerózainfarkt myokardu a angina pectoris, cévní mozková příhoda, ateroskleróza, trombóza, embolie).

Další využití našla při onemocnění trávicího traktu, hlavně tedy při zácpě (laxativum), zánětu střev (ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, divertikulitida, dráždivý tračník). Snižovala hladinu krevního cukru (antidiabetikum), podporovala správnou funkci jater a ledvin (poruchy ledvin, jater) a pomáhala snižovat hmotnost při obezitě (antiobezitikum).

Díky jejímu protizánětlivému účinku se používala při revmatických bolestech kloubů, artróze, dvanáctníkových vředech, zánětu plic, průdušek nebo při astmatu. Také působila protirakovinně.

Často byla využívána i zevně, jelikož pomáhala udržovat mladistvý vzhled pokožky (Anti-Aging) a účinná byla i proti vypadávání vlasů a při léčbě ekzémů, akné nebo lupénky.

Olej je využíván jednak tradiční medicínou, ale své uplatnění našel především v kosmetickém průmyslu pro výrobu krémů, šamponů a pleťových masek. Dokonce byl doporučován v těhotenství, jelikož podporoval správný vývoj plodu, hlavně mozku a nervového systému.

 

 

Žlutodřev, Zanthoxylum
Borůvka, Vaccinium
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Kokořík, Polygonatum
Lapacho, Tabebuia

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.

Sacha, Plukenetia

Sdílení

Jasan, Fraxinus
Ledebouriela, Saposhnikovia
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Tolita, Cynanchum
Granátovník, Punica