Medvědice, Arctostaphylos
Druhy
Druhem využívaným pro své léčivé účinky je medvědice lékařská (Arctostaphylos uva-ursi), malý keřík, který je svým vzhledem podobný brusince.
Výskyt
Medvědici najdeme především v horských oblastech na území Evropy, Asie a Severní Ameriky a také na Sibiři a v Grónsku.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Z medvědice lékařské vždy využíváme list. Hlavními obsahovými látkami jsou třísloviny a glykosidy (arbutin), které jsou zodpovědné za léčivé účinky zejména na močové cesty. Listy je možné sbírat po celý rok, ale nejvyšší obsah účinných látek mají na jaře (březen, duben) a na podzim (září, říjen).
Využití podle moderní medicíny
Medvědice je často využívána jako dezinficiens močových cest s antibakteriálním a diuretickým účinkem. Svými účinky se nabízí pro léčbu infekcí vylučovacího systému (záněty ledvin, močového měchýře a močových cest, močové kameny). Díky vysokému obsahu tříslovin působí medvědice také adstringentně (svíravě).
Čaj z medvědice lékařské nejvíce účinkuje při alkalické reakci moče. Proto jsou vhodná střídmost ve stravování (přejídání způsobuje překyselení organizmu), či potraviny vytvářejíc v našem organismu alkalické prostředí (především zelenina).
Tradiční, lidové využití
Lidové léčitelství využívalo medvědici při žlučníkových kamenech, průjmech, poruchách trávení (nechutenství), při bolesti, pálení při močení, nočním pomočování a rakovině prostaty.
Medvědice pomáhala při poruchách metabolismu. Jako je cukrovka a dna, dále pak při revmatických bolestech nebo astmatu.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Neužívejte dlouhodobě! Může způsobovat zácpu, zvracení, křeče, glykosurii (vylučování glukózy močí) nebo poškození jater. Užívání medvědice se doporučuje maximálně po jeden týden a ne častěji než 5x ročně.
Neužívejte v těhotenství a době kojení. Nepodávejte dětem.