459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Puerarie, Kudzu

Druhy

Z druhů využívaných pro své léčivé účinky je nutné zmínit puerarii laločnatou (Pueraria lobata) zvanou kudzu, puerarii fazolovou (Pueraria phaseloides) a puerarii hlíznatou (Pueraria tuberosa).

Výskyt

Pravděpodobně pochází z oblasti Číny a Japonska, nicméně dnes je rozšířena většině asijských zemí a dále pak v jižní Africe, USA, Argentině nebo Austrálii.

Puerarie, Kudzu

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru je kořen obsahující aminokyseliny (asparagin, adenin, glutamin), flavonoidy (puerarin, daidzein), isoflavonoidy a větší množství škrobu.

Využití podle moderní medicíny

U této rostliny byly potvrzeny účinky na kardiovaskulární systém, a to zejména účinky antihypertenzní, tj. snižující vysoký krevní tlak. Působí vazodilatačně (rozšiřují cévy), snižují spotřebu kyslíku srdcem.

Klinické studie potvrdily analgetický účinek při bolestech hlavy, zejména při migréně. Rozšiřuje mozkové cévy a tím i prokrvení mozku (kognitiva a nootropika).

Rostlina je zkoumána pro možný protinádorový účinek, kterých by se v budoucnu případně dalo využít při léčbě rakoviny.

Tradiční, lidové využití

Tradičně se využívala při nachlazení, chřipce, horečce (antipyretikum) a bolestech hlavy a krku (analgetikum). Působila antidiabeticky, tj. snižovala hladinu cukru v krvi (cukrovka). Zároveň byla vhodná při poruchách srdečního rytmu, bušení srdce a angině pectoris.

Příznivě působila na trávicí trakt, zejména při poruchách jater nebo překyselení žaludku. Měla močopudné a sedativní účinky. Pomáhala při závislosti na alkoholu, a to díky obsahu isoflavonoidů, které snižují přeměnu alkoholu (alkoholizmus, delirium) na škodlivé látky a podporují rychlé vyloučení již vzniklých škodlivin. Stejně dobře působila i při závislosti na nikotinu.

Škrob získávaný z kořenových hlíz se převážně v asijských zemích používá v kuchyni, jako přísada do polévek nebo jako zelenina.

 

 

Prvosenka, Petrklíč, Primula
Zázvor, Zingiber
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Škumpovník, Toxicodendron
Jasmín, Jasminum

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Neužívejte při nadměrném pocení.

Puerarie, Kudzu

Sdílení

Kafrovník, Camphora
Úhorník, Descurainia
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Lagenarie, Lagenaria
Kopřiva, Urtica