Puerarie, Kudzu
Druhy
Z druhů využívaných pro své léčivé účinky je nutné zmínit puerarii laločnatou (Pueraria lobata) zvanou kudzu, puerarii fazolovou (Pueraria phaseloides) a puerarii hlíznatou (Pueraria tuberosa).
Výskyt
Pravděpodobně pochází z oblasti Číny a Japonska, nicméně dnes je rozšířena většině asijských zemí a dále pak v jižní Africe, USA, Argentině nebo Austrálii.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru je kořen obsahující aminokyseliny (asparagin, adenin, glutamin), flavonoidy (puerarin, daidzein), isoflavonoidy a větší množství škrobu.
Využití podle moderní medicíny
U této rostliny byly potvrzeny účinky na kardiovaskulární systém, a to zejména účinky antihypertenzní, tj. snižující vysoký krevní tlak. Působí vazodilatačně (rozšiřují cévy), snižují spotřebu kyslíku srdcem.
Klinické studie potvrdily analgetický účinek při bolestech hlavy, zejména při migréně. Rozšiřuje mozkové cévy a tím i prokrvení mozku (kognitiva a nootropika).
Rostlina je zkoumána pro možný protinádorový účinek, kterých by se v budoucnu případně dalo využít při léčbě rakoviny.
Tradiční, lidové využití
Tradičně se využívala při nachlazení, chřipce, horečce (antipyretikum) a bolestech hlavy a krku (analgetikum). Působila antidiabeticky, tj. snižovala hladinu cukru v krvi (cukrovka). Zároveň byla vhodná při poruchách srdečního rytmu, bušení srdce a angině pectoris.
Příznivě působila na trávicí trakt, zejména při poruchách jater nebo překyselení žaludku. Měla močopudné a sedativní účinky. Pomáhala při závislosti na alkoholu, a to díky obsahu isoflavonoidů, které snižují přeměnu alkoholu (alkoholizmus, delirium) na škodlivé látky a podporují rychlé vyloučení již vzniklých škodlivin. Stejně dobře působila i při závislosti na nikotinu.
Škrob získávaný z kořenových hlíz se převážně v asijských zemích používá v kuchyni, jako přísada do polévek nebo jako zelenina.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Neužívejte při nadměrném pocení.