Smil, Helichrysum
Druhy
Druhem využívaným pro své léčivé účinky je smil lékařský (Helichrysum arenarium), známý také pod názvem protěž písečná. Lidově se mu říká "myší ouško", "kočičí nožička" nebo "kociánek".
Výskyt
Smil se vyskytuje v oblasti východní a západní Evropy i Skandinávie.
![Smil, Helichrysum Smil, Helichrysum](/pict/substance/s1658_obr1.png)
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru jsou květy obsahující hořčiny, kumariny, třísloviny, fytosteroly, alkaloidy, silice a další látky. Květy sbíráme v období od července do října.
Využití podle moderní medicíny
Moderní medicínou není v dnešní době využíván.
Tradiční, lidové využití
Tradičně se používal k pročištění organismu (detoxikans) a zároveň sloužil jako přírodní antibiotikum, antimykotikum a antivirotikum.
Podporoval vylučování žluči (cholagogum) a tvorbu žaludečních šťáv, čímž bylo zároveň podporováno trávení (stomachikum), zajišťoval správnou funkci jater (hepatoprotektivum na poruchy jater) a v trávicím traktu působil spasmolyticky (tlumil křeče). Používal se při nadýmání (karminativum), dyspepsii, nechutenství, hepatitidě, infekční mononukleóze a k odstraňování parazitických škrkavek.
Blahodárně účinkoval i na vylučovací trakt, působil močopudně a dezinfekčně, čehož se využívalo při zánětu ledvin, močového měchýře, nebo močových cest.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Neužívejte, pokud trpíte žlučovými kameny.
Neužívejte při léčbě Warfarinem (antikoagulancia, proti srážení kve), jelikož smil obsahuje kumariny a mohlo by dojít ke zvýšení účinku léku!
![Smil, Helichrysum Smil, Helichrysum](/pict/substance/s1658_obr1.png)