459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Muškátový květ a oříšek

Druhy

Muškátovník vonný (Myristica fragrans) je rostlinou, ze které získáváme koření známé pod názvem muškátový oříšek.

Výskyt

Muškátovník původně pochází z Moluckých ostrovů, dnes se pěstuje také na Jávě, Cejlonu a v Brazílii.

Muškátový květ a oříšek

Využití, indikace

Kromě léčivých účinků se muškátový oříšek používá v kuchyni jako velmi aromatické koření. V těchto dávkách nemá žádné vedlejší účinky.

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru je již výše zmiňovaný muškátový oříšek (neboli semeno rostliny) a také muškátový květ, což je míšek obalující semeno. Jak muškátový oříšek, tak květ obsahují velké množství silic (a-pinen, d-kamfen, b-pinen), mastný olej, lignany, saponiny a steroly.

Využití podle moderní medicíny

Muškátovník se využívá jako stomachikum (pro podporu trávení, při nechutenství), karminativum (proti plynatosti), chuťové korigens.

Tradiční, lidové využití

Působil jako antiflogistikum (protizánětlivá látka), snižoval zvýšenou srážlivost krve a působil dráždivě na pokožku (derivans) – proto je muškátové máslo, získávané z oříšků, používáno jako složka náplastí a mastí.

Dříve byly muškátový květ a oříšek používány při bolestech břicha, nadýmání, průjmech a nevolnosti, pro podporu chuti k jídlu a proti zvracení a zápachu z úst. Muškátovník pomáhal i při bronchitidě, astmatu, revmatismu a při bolestech zubů.

Také se využívalo jeho sedativních (na napětí, nervozitu), afrodiziakálních (snížená sexuální touha, libido, impotence) účinků. Byl používán také jako narkotikum.

 

 

Čekanka, Cichorium
Rehmanie, Rehmannia
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Vstavač, Orchis
Pískavice, Trigonella

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Při užívání většího množství (5-15g) muškátovníku než jako koření při přípravě pokrmů se začínají projevovat jeho nežádoucí účinky – pocit žízně, nevolnost, červenání a svědění tváří, poruchy vědomí, omdlévání až halucinace, které mohou přetrvávat až 3 dny. Při těžkých otravách může člověk upadnout až do hlubokého kómatu, které následně vede ke smrti. Pravidelné užívání muškátovníku by mohlo vést až k psychické závislosti (návykové látky).

Kontraindikace: těhotenství a doba kojení, srdeční poruchy, arytmie, srdeční selhání. Nepodávat dětem.

Muškátový květ a oříšek

Sdílení

Kurkuma, Curcuma
Světlík, Euphrasia
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Hroznovice, Sargassum
Hluchavka, Lamium