Muškátový květ a oříšek
Druhy
Muškátovník vonný (Myristica fragrans) je rostlinou, ze které získáváme koření známé pod názvem muškátový oříšek.
Výskyt
Muškátovník původně pochází z Moluckých ostrovů, dnes se pěstuje také na Jávě, Cejlonu a v Brazílii.
![Muškátový květ a oříšek Muškátový květ a oříšek](/pict/substance/s586_obr1.png)
Využití, indikace
Kromě léčivých účinků se muškátový oříšek používá v kuchyni jako velmi aromatické koření. V těchto dávkách nemá žádné vedlejší účinky.
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru je již výše zmiňovaný muškátový oříšek (neboli semeno rostliny) a také muškátový květ, což je míšek obalující semeno. Jak muškátový oříšek, tak květ obsahují velké množství silic (a-pinen, d-kamfen, b-pinen), mastný olej, lignany, saponiny a steroly.
Využití podle moderní medicíny
Muškátovník se využívá jako stomachikum (pro podporu trávení, při nechutenství), karminativum (proti plynatosti), chuťové korigens.
Tradiční, lidové využití
Působil jako antiflogistikum (protizánětlivá látka), snižoval zvýšenou srážlivost krve a působil dráždivě na pokožku (derivans) – proto je muškátové máslo, získávané z oříšků, používáno jako složka náplastí a mastí.
Dříve byly muškátový květ a oříšek používány při bolestech břicha, nadýmání, průjmech a nevolnosti, pro podporu chuti k jídlu a proti zvracení a zápachu z úst. Muškátovník pomáhal i při bronchitidě, astmatu, revmatismu a při bolestech zubů.
Také se využívalo jeho sedativních (na napětí, nervozitu), afrodiziakálních (snížená sexuální touha, libido, impotence) účinků. Byl používán také jako narkotikum.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Při užívání většího množství (5-15g) muškátovníku než jako koření při přípravě pokrmů se začínají projevovat jeho nežádoucí účinky – pocit žízně, nevolnost, červenání a svědění tváří, poruchy vědomí, omdlévání až halucinace, které mohou přetrvávat až 3 dny. Při těžkých otravách může člověk upadnout až do hlubokého kómatu, které následně vede ke smrti. Pravidelné užívání muškátovníku by mohlo vést až k psychické závislosti (návykové látky).
Kontraindikace: těhotenství a doba kojení, srdeční poruchy, arytmie, srdeční selhání. Nepodávat dětem.
![Muškátový květ a oříšek Muškátový květ a oříšek](/pict/substance/s586_obr1.png)