Pivoňka, Paeonia
Druhy
Medicínsky a farmaceuticky využívanými druhy jsou pivoňka lékařská (Paeonia officinalis), pivoňka bělokvětá (Paeonia lactiflora) nebo pivoňka křovitá (Paeonia arborea).
Výskyt
Pivoňka pochází z oblasti Středozemního moře, dnes ji nalezneme také ve střední Evropě. V České republice se pěstuje pro okrasné účely.
Využití, indikace
Díky jejímu krásnému zbarvení je využívána jako korigens barvy a vůně v čajových směsích.
Užívaná část rostliny
Z pivoňky sbíráme v období od května do června korunní lístky plně rozvinutých květů (pouze u červeně kvetoucích rostlin). V menší míře se sbírají také kořeny a semena. Kořeny obsahují alkaloid peregrinin, antokyanový glykosid paeonin, třísloviny a silice (peonol), květy antokyanová barviva a sliz.
Využití podle moderní medicíny
Pivoňka nemá oficiální medicínou potvrzené léčivé účinky.
Tradiční, lidové využití
Pivoňka měla protikřečové (spasmolytické), protizánětlivé (antiflogistické) a zklidňující (sedativní) účinky. Působí proti nadměrnému srážení krve (antitrombotikum). Protikřečového účinku se využívalo zejména při obtížích s trávicím traktem – uvolňovala zvýšené napětí v žaludku a střevech, zpomalovala střevní peristaltiku a pomáhala při zvracení, průjmech (antidiaroikum) a kolikách.
Zevně se odvar z pivoňky používal na záněty kůže způsobené alergickou reakcí.
V lidovém léčitelství byla používána pro léčbu močových kamenů, ledvinových kolik, nepravidelné menstruace, epilepsie, bolestí hlavy i celého trávicího traktu (analgetikum), depresí, dny, revmatismu, astmatu, hemoroidů a boreliózy.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Pivoňka je mírně jedovatá rostlina, proto ji užívejte s velkou opatrností a jen v malých dávkách. Nejlépe se před jejím užíváním poraďte se svým lékařem.
Vyšší dávky mohou vyvolávat nepříjemné nežádoucí účinky – zánět žaludku, zvracení, křeče a průjem.
Neužívejte v těhotenství a v době kojení a nepodávejte dětem.