459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Petržel, Petroselinum

Druhy

Druhem využívaným pro své léčivé účinky je petržel zahradní (Petroselinum crispum).

Výskyt

Petržel pochází z oblasti Středozemního moře, odkud se rozšířila do mírného pásma Evropy, Asie a Severní Ameriky.

Petržel, Petroselinum

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Léčivou surovinou je kořen, který vykopáváme buď na jaře (od března do dubna) nebo na podzim (od října do listopadu). Dále to mohou být i plody (sbírané v srpnu), listy nebo nať (sbírané v červenci). Hlavními obsahovými látkami, díky kterým má petržel léčivé účinky, jsou silice (apiol, myristin, alfa-pinen), flavonoidy a glykosid apiin.

Mimo léčebných účelů je petrželová nať běžně používaná jako zelenina.

Využití podle moderní medicíny

Díky obsahu silic a flavonoidů má petržel silný diuretický (močopudný) a zároveň antiseptický účinek, kterého je možno využít při močových kamenech. Největší diuretický účinek mají plody, a to díky vyššímu obsahu silic. Kořen má navíc i účinek spasmolytický (uvolňuje křeče hladké svaloviny). Dále je možné petržel využít pro úpravu nepravidelné menstruace.

Petržel působí také na trávicí trakt – jednak jako karminativum (proti plynatosti) a stomachikum (pro podporu trávení), dále pak proti střevním parazitům (antiprotozoikum, anthelmintikum) a pro zlepšení chuti k jídlu při nechutenství.

Tradiční, lidové využití

Tradičně byla petržel užívána pro zvýšení tvorby a vylučování žluče (cholagogum), jako mírné kardiotonikum, při pálení při močení, zánět močového měchýře, močových cest, křečích střev, jater a jícnu, dále jako afrodiziakum a také proti kašli (expektorans), astmatu, alergiích a bronchitidě.

Díky obsahu vitaminu A zlepšovala zrak a byla vhodná při šerosleposti (porucha vidění). Mírně snižovala krevní tlak při hypertenzi a čistila krev (detoxikační látka, díky obsaženému chlorofylu).

Zevně se užívala proti pihám, při parodontóze, bodnutí hmyzem a jako vlasové tonikum pro vyšší lesk vlasů. Přikládala se na rány a otoky.

 

 

Indigovník, Indigofera
Kakost, Geranium
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Jehlice, Ononis
Marsdénie, Kondurango

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Pozor na záměnu s bolehlavem.

Neužívejte v těhotenství, jelikož ovlivňuje dělohu a může tedy vyvolat potrat (abortivum). Neužívejte také při glomerulonefritidě a zánětu ledvin, jelikož silně dráždí ledviny (a tím způsobuje diuretický účinek). Vyšší dávky mohou způsobovat poškození jater, vnitřní krvácení, halucinace, epilepsii a třes.

Petržel, Petroselinum

Sdílení

Juan de Alonso, Xantium
Řimbaba, Pyrethrum
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Psyllium, Jitrocel indický
Wendita, Burrito