Rozrazil, Veronica
Druhy
Druhem využívaným pro své léčivé účinky ve farmacii a medicíně je rozrazil lékařský (Veronica officinalis).
Výskyt
Rozrazil najdeme téměř na celém území Evropy, vč. České republiky.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru je nať. Sklízí se v období od června do srpna. Mezi hlavní obsahové látky patří především hořčiny, hořký glykosid aukubin a třísloviny.
Využití podle moderní medicíny
Rozrazil lékařský v dnešní době není moderní medicínou používán.
Tradiční, lidové využití
Byl užíván pro svůj antioxidační a antiflogistický (protizánětlivý), antikancerogenní účinek.
Na trávicí trakt působil pozitivně při zánětech žaludku a střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, divertikulitida).
Díky vysokému obsahu hořčin podporoval trávení (stomachikum) a chuť k jídlu při nechutenství a byl vhodný při žaludečních vředech a žloutence.
Rozrazil měl také pozitivní efekt při čištění krve (detoxikační látky), snižoval hladinu cholesterolu v krvi (hypolipidemikum) a používal se při ateroskleróze a dně.
Dále se využívalo jeho mírného močopudného účinku (diuretikum) při léčbě zánětů ledvin a močových cest, močového měchýře, písku v moči, močových kamenů, krvácení do moče a také při obtížích v klimakteriu.
Na nervový systém měl uklidňující účinek (sedativum). Pomáhal při závratích, poruchách paměti, bolestech hlavy, vnitřním napětí, stresu.
V dýchacím traktu působil díky obsahu tříslovin svíravě (adstringens) a díky obsahu saponinů zvyšoval produkci hlenů a umožňoval lepší vykašlávání (expektorans). Využíval se při zánětech horních cest dýchacích (rýma, zánět hrtanu, mandlí, nosohltanu, vedlejších dutin nosních), při astmatu, kašli, bronchitidě a tuberkulóze.
Dále působil jako antipyretikum (proti horečkám) a diaforetikum (potopudně).
Zevně pomáhal při ekzémech, zánětech kůže, svědění kůže, popáleninách nebo bércových vředech.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
V běžných terapeutických dávkách nemá rozrazil žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.