Černucha, Nigella, Černý kmín
Druhy
Druhem využívaným pro své léčivé účinky je černucha setá (Nigella sativa), známá také pod názvem „černý kmín“ nebo „semena černé cibule“.
Výskyt
Černucha původně pochází z oblasti jižní Evropy a západní Asie. Dnes se hojně pěstuje v Indii, Maroku, východní Africe a Severní Americe.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru jsou semena obsahující 40% oleje, široké spektrum látek, jako např. melanin, konigelin, damascein, organické kyseliny, nenasycené mastné kyseliny, vitamíny (vit. A, vit. B1, vit. B2, vit. B3, vit. B6, vit. D, vit. E) a minerální látky (železo, měď, draslík, zinek, vápník a fosfor).
Semena mají hořkou chuť, která se poté mění v chuť ostře kořenitou.
Využití podle moderní medicíny
Pro své spektrum pozitivních léčivých účinků z tradičního lidového léčení je nyní tato bylina zkoumána jako antibakteriální látka, antivirotikum, detoxikační látka, či imunostimulant na oslabenou imunitu.
Tradiční, lidové využití
Černucha byla odjakživa využívána především v ajurvédské medicíně a to díky svým močopudným (diuretickým) a žlučopudným (cholagogním) účinkům, anthelmintickému (tasemnice, škrkavky) a antiprotozoickému (proti parazitům, prvokům) a také díky urychlení vylučování mateřského mléka (laktagogum). Dále byla vhodná při léčbě únavy, chronického únavového syndromu, vyčerpání, únavě, močových kamenů, bolestí hlavy, migrény, bolestí kloubů a svalů a také například při uštknutí hadem nebo bodnutí hmyzem.
Černucha měla pozitivní účinky také na trávicí trakt.
Pomáhala při bolestech břicha, překyselení žaludku, pálení žáhy (stomachikum), plynatosti (karminativum), průjmech (antidiaroikum), nebo žaludečních vředech, zánětech střev (ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, divertikulitida, dráždivý tračník), poruchách jater (hepatoprotektivum).
Dále snižovala hladinu cukru v krvi (hypoglykemikum, cukrovka), snižovala vysoký krevní tlak (antihypertenzivum), pomáhala při léčbě astmatu a její pravidelné užívání patrně také zmírňovalo průběh epileptických záchvatů (antiepileptikum).
Naší předci jí též ordinovali u alergií (antihistaminikum), kašle (expektorans), astmatu, bronchitidy, rozedmy plic, zánětu vedlejších dutin nosních, rýmy, horečky (antipyretikum) nebo chřipky.
Dokázala zpomalit některé druhy rakoviny (protinádorové účinky).
Zevně jsou záznamy o léčbě lupénky, akné, ekzémů, kopřivky, atopického ekzému, plísní kůže, opruzenin, zanícených dásní, nebo hemoroidů.
Při kojení se používala pro podporu tvorby mateřského mléka (laktagogum).
Semena jsou v kuchyni vhodná také jako náhrada pepře, chilli nebo zázvoru.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Neužívejte v těhotenství, při akutním zánětu ledvin!
Předávkování černuchou může způsobit zažívací potíže (nechutenství).
V některých případech může černucha způsobovat bolesti hlavy.