459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Moringa olejodárná

Druhy

Druhem používaným pro své léčivé účinky je moringa olejodárná (Moringa oleifera), někdy nazývaná také jako "křenový strom" nebo "paličkový strom".

Výskyt

Původně pochází z podhůří Himalájí, dnes je rozšířena i v Indii, Saudské Arábii, Africe či na Madagaskaru a ve Střední i na severu Jižní Ameriky.

Moringa olejodárná

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Z rostliny se dají využívat téměř všechny její části - listy, květy, plody i kořeny. Listy jsou zdrojem rostlinného hormonu zeatinu, vit. C, vit. A, vit. B1, vit. B2, vit. B6 a vit. E, beta-karotenu, draslíku, vápníku a antioxidantů.

Využití podle moderní medicíny

Moderní medicínou není v dnešní době využívána.

Tradiční, lidové využití

Tradičně je už po staletí používána v ajurvédě. U kořenů byly známy účinky podporující trávení (stomachikum) a účinky antiparazitární (salmonela, roupy, břišní tyfus).

Listy byly z hlediska léčivých účinků a využití pro léčebné účely nejvýznamnější. Působily antipyreticky (snižovaly horečku), analgeticky (tlumily bolest) a antihistaminově (při alergiích, astmatu), pomáhaly při léčbě řady onemocnění, např. bronchitidy, cukrovky (antidiabetikum), hemoroidů, průjmu (antidiaroikum) či nadýmání, osteoporózy nebo kurdějí (onemocnění z nedostatku vit. C) či cholery a zvyšovaly tvorbu mateřského mléka (laktagogum). Zeatin obsažený v listech ochraňoval pokožku a zpomaloval stárnutí.

Květy měly vlastnosti tonizační (podporovaly fyzickou i psychickou odolnost organismu, zlepšovaly náladu apod.), močopudné, žlučopudné a afrodiziakální. Rovněž pomáhaly zmírňovat nepříjemné symptomy menopauzy (změny nálad, pocení, návaly horka, bolesti hlavy, závratě, deprese, podrážděnost, nespavost) a snižovaly riziko vzniku osteoporózy. Používaly se jako podpůrná léčba při léčbě rakoviny (protirakovinné účinky).

Semena se využívala pro svoje protizánětlivé, antipyretické (snižující horečku) a projímavé účinky.

Zevně se aplikovala na akné, špatně se hojící rány a na bércové vředy.

Listy jsou v Indii a Africe běžně používány jako součást pokrmů, a to jak syrové, tak vařené. Nezralé plody se používají podobně jako u nás fazolové lusky, semena ze zralých plodů se praží a připomínají poté ořechy. Olej ze semen je využíván jednak v kuchyni, jednak v kosmetice. Kořeny se v kuchyni používají jako náhražka křenu (odtud lidový název "křenový strom") a květy mohou být součástí omáček nebo polévek. Z kůry stromu se vyrábí rohože a provazy.

 

 

Schizonepeta
Bafikakantus, Baphicacanthus
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Majoránka, Majorana
Akantopanax, Acanthopanax

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Při užívání kořenu moringy nepřekračujte doporučené dávkování! Ve vyšších dávkách je díky obsahu alkaloidů jedovatý!

Užívání moringy není příliš doporučováno v těhotenství, její větší množství totiž může způsobit potrat (abortivum) nebo vyvolat předčasný porod.

Moringa olejodárná

Sdílení

Violka, Fialka, Viola
Albizie, Albizia, Spící strom
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Chmel, Humulus
Jarva, Cnidium