Moringa olejodárná
Druhy
Druhem používaným pro své léčivé účinky je moringa olejodárná (Moringa oleifera), někdy nazývaná také jako "křenový strom" nebo "paličkový strom".
Výskyt
Původně pochází z podhůří Himalájí, dnes je rozšířena i v Indii, Saudské Arábii, Africe či na Madagaskaru a ve Střední i na severu Jižní Ameriky.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Z rostliny se dají využívat téměř všechny její části - listy, květy, plody i kořeny. Listy jsou zdrojem rostlinného hormonu zeatinu, vit. C, vit. A, vit. B1, vit. B2, vit. B6 a vit. E, beta-karotenu, draslíku, vápníku a antioxidantů.
Využití podle moderní medicíny
Moderní medicínou není v dnešní době využívána.
Tradiční, lidové využití
Tradičně je už po staletí používána v ajurvédě. U kořenů byly známy účinky podporující trávení (stomachikum) a účinky antiparazitární (salmonela, roupy, břišní tyfus).
Listy byly z hlediska léčivých účinků a využití pro léčebné účely nejvýznamnější. Působily antipyreticky (snižovaly horečku), analgeticky (tlumily bolest) a antihistaminově (při alergiích, astmatu), pomáhaly při léčbě řady onemocnění, např. bronchitidy, cukrovky (antidiabetikum), hemoroidů, průjmu (antidiaroikum) či nadýmání, osteoporózy nebo kurdějí (onemocnění z nedostatku vit. C) či cholery a zvyšovaly tvorbu mateřského mléka (laktagogum). Zeatin obsažený v listech ochraňoval pokožku a zpomaloval stárnutí.
Květy měly vlastnosti tonizační (podporovaly fyzickou i psychickou odolnost organismu, zlepšovaly náladu apod.), močopudné, žlučopudné a afrodiziakální. Rovněž pomáhaly zmírňovat nepříjemné symptomy menopauzy (změny nálad, pocení, návaly horka, bolesti hlavy, závratě, deprese, podrážděnost, nespavost) a snižovaly riziko vzniku osteoporózy. Používaly se jako podpůrná léčba při léčbě rakoviny (protirakovinné účinky).
Semena se využívala pro svoje protizánětlivé, antipyretické (snižující horečku) a projímavé účinky.
Zevně se aplikovala na akné, špatně se hojící rány a na bércové vředy.
Listy jsou v Indii a Africe běžně používány jako součást pokrmů, a to jak syrové, tak vařené. Nezralé plody se používají podobně jako u nás fazolové lusky, semena ze zralých plodů se praží a připomínají poté ořechy. Olej ze semen je využíván jednak v kuchyni, jednak v kosmetice. Kořeny se v kuchyni používají jako náhražka křenu (odtud lidový název "křenový strom") a květy mohou být součástí omáček nebo polévek. Z kůry stromu se vyrábí rohože a provazy.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Při užívání kořenu moringy nepřekračujte doporučené dávkování! Ve vyšších dávkách je díky obsahu alkaloidů jedovatý!
Užívání moringy není příliš doporučováno v těhotenství, její větší množství totiž může způsobit potrat (abortivum) nebo vyvolat předčasný porod.