459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Rozchodnice, Rhodiola

Druhy

Mezi druhy s léčivými účinky patří rozchodnice růžová (Rhodiola rosea).

Svými účinky je podobná například ženšenu.

Výskyt

Rozchodnice se nachází v celé arktické a subarktické oblasti severní polokoule. Vzácně se objevuje i v České republice.

Rozchodnice, Rhodiola

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Užívanou částí rozchodnice je oddenek s kořeny, který vykopáváme v období od července do srpna, jelikož má v této době nejvyšší obsah biologicky aktivních látek (fenolové glykosidy, třísloviny, silice, organické kyseliny).

Využití podle moderní medicíny

Rozchodnice nemá oficiální medicínou využívané léčivé účinky.

Tradiční, lidové využití

Rozchodnice měla detoxikační a antioxidační účinky a byla významným adaptogenem pro posílení celého organismu. Dále se využívala pro zvýšení fyzické i psychické energie, pro podporu oslabené imunity (imunostimulans), pro zlepšení paměti. Pomáhala při zvládání stresu a dalších náročných situací (zranění, psychický tlak, nemoc). Podporovala krevní oběh, srdce (kardiotonikum) a okysličení celého organismu. Pozitivně ovlivňovala také trávení. Byla vhodná i při sportu před velmi náročnými tréninky nebo dlouhými vytrvalostními závody.

Rozchodnice byla tradičním léčením používána pro zvýšení sexuální aktivity (afrodiziakum), při depresích (antidepresivum), bolestech hlavy, Parkinsonově chorobě, cukrovce (hypoglykemikum), srdeční arytmii, při rakovině pro zmírnění účinků chemoterapie, pro zpomalení stárnutí, ochranu jater (hepatoprotektivum) a zlepšení sluchu (ušní šelest, hučení, pískání). Dále se využívala preventivně při chřipce a nachlazení.

 

 

Lukuma, Pouteria
Ploštičník, Cimicifuga
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Aloisie, Verbena
Puškvorec, Acorus

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Pozor, na každého může rozchodnice působit odlišně! Rozchodnici neužívejte při současném užívání léčiv typu barbiturátů, v těhotenství a době kojení!

Rozchodnice, Rhodiola

Sdílení

Jedle, Abies
Jam, Dioscorea
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Orobinec, Typha
Jmelí, Viscum