Rozchodnice, Rhodiola
Druhy
Mezi druhy s léčivými účinky patří rozchodnice růžová (Rhodiola rosea).
Svými účinky je podobná například ženšenu.
Výskyt
Rozchodnice se nachází v celé arktické a subarktické oblasti severní polokoule. Vzácně se objevuje i v České republice.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Užívanou částí rozchodnice je oddenek s kořeny, který vykopáváme v období od července do srpna, jelikož má v této době nejvyšší obsah biologicky aktivních látek (fenolové glykosidy, třísloviny, silice, organické kyseliny).
Využití podle moderní medicíny
Rozchodnice nemá oficiální medicínou využívané léčivé účinky.
Tradiční, lidové využití
Rozchodnice měla detoxikační a antioxidační účinky a byla významným adaptogenem pro posílení celého organismu. Dále se využívala pro zvýšení fyzické i psychické energie, pro podporu oslabené imunity (imunostimulans), pro zlepšení paměti. Pomáhala při zvládání stresu a dalších náročných situací (zranění, psychický tlak, nemoc). Podporovala krevní oběh, srdce (kardiotonikum) a okysličení celého organismu. Pozitivně ovlivňovala také trávení. Byla vhodná i při sportu před velmi náročnými tréninky nebo dlouhými vytrvalostními závody.
Rozchodnice byla tradičním léčením používána pro zvýšení sexuální aktivity (afrodiziakum), při depresích (antidepresivum), bolestech hlavy, Parkinsonově chorobě, cukrovce (hypoglykemikum), srdeční arytmii, při rakovině pro zmírnění účinků chemoterapie, pro zpomalení stárnutí, ochranu jater (hepatoprotektivum) a zlepšení sluchu (ušní šelest, hučení, pískání). Dále se využívala preventivně při chřipce a nachlazení.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Pozor, na každého může rozchodnice působit odlišně! Rozchodnici neužívejte při současném užívání léčiv typu barbiturátů, v těhotenství a době kojení!