459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Jaterník, Hepatica

Druhy

Léčivým druhem je jaterník podléška neboli jaterník trojlaločný (Hepatica nobilis). Svůj název získal podle listů, které svým tvarem připomínají právě játra.

Výskyt

Jaterník je rozšířen v celém mírném pásu Evropy, hojně se vyskytuje i v České republice, především v listnatých lesích. Dále jej najdeme i v Koreji, Japonsku a mírném pásu Severní Ameriky.

Jaterník, Hepatica

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Léčivou surovinou je list sbíraný krátce po odkvětu rostliny. Hlavními obsahovými látkami jsou alkaloidy (protoanemonin, anemonin), glykosid hepatrilobin, antokyany, flavonoidy atd.

Využití podle moderní medicíny

V současnosti moderní medicína jaterník nevyužívá.

Tradiční, lidové využití

Dříve se jaterník využíval především při problémech s játry – zánět jater, cirhóza, poruchy jater, jaterní selhání, zvětšení jater (hepatomegalie). Používal se buď samostatně, nebo i v kombinaci s dalšími bylinkami.

Dále pomáhal při problémech se žlučníkem (zánět žlučníku a žlučových cest, žlučníkové kameny), při zánětu močového měchýře, močových cest, má močopudné (diuretikum), projímavé (laxativum) a protizánětlivé (antiflogistikum) vlastnosti, sloužil i na čištění krve (detoxikační látka) a na kašel (expektorans).

Zevně se aplikoval na špatně se hojící rány (granulancia), pohmožděniny a otoky, a proto byl velmi ceněný, protože jaterník je jednou z prvních jarních bylin s těmito vlastnostmi.

Dnes se využívají čerstvé listy jaterníku i v homeopatii při bronchitidě, zánětu nosní sliznice, nosohltanu a onemocnění jater.

 

 

Jarva, Cnidium
Guajak, Guajacum
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Přeslička obrovská
Vinná réva

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Při užívání terapeutických dávek nemá jaterník podléška žádné prokázané vedlejší účinky. Pozor na vyšší dávky, jaterník je považován za mírně jedovatou rostlinu kvůli obsahu alkaloidů!

Neužívejte v těhotenství a v době kojení.

Jaterník, Hepatica

Sdílení

Řemdihák, Uncaria
Kukmák, Volvariella
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Kolovník, Kola, Cola
Úročník, Anthyllis