Vrba, Salix
Druhy
Farmaceuticky a medicínsky využívaným druhem je vrba bílá (Salix alba).
Výskyt
Vrba původně pochází z Evropy a střední Asie, dnes se rozšířila i do severní Afriky a Ameriky.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Léčivou surovinou je kůra, která se oloupává z mladých větviček přibližně v březnu. Mezi její hlavní účinné látky patří třísloviny, glykosid salicin a flavonoidy.
Využití podle moderní medicíny
Z vrbové kůry byla dříve izolována kyselina salicylová, která byla později strukturně přeměněna na kyselinu acetylsalicylovou, která je dnes součástí běžně dostupných léčivých přípravků, jako je Aspirin, Acylpyrin a Anopyrin snižující horečku.
Tradiční, lidové využití
V lidovém léčitelství se díky jejím antipyretickým (proti horečce), analgetickým (proti bolesti) a antivirovým účinkům používala při horečce, nachlazení, rýmě, chřipce, angíně, migréně a bolestech hlavy.
Měla i účinky antimikrobiální, díky kterým chránila tělo před infekcemi, protizánětlivé (antiflogistické) a antiseptické.
Byla užívána při dně, revmatismu, průjmech, zánětech žaludku a střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, divertikulitida), hepatitidě, bolestivé menstruaci, revmatické horečce, malárii, depresi, epilepsii, při nadměrném pocení, nervozitě, stresu a nespavosti.
Jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny (afty) a při bolestech v krku.
Zevně pomáhala proti lupům, akné a kožním plísním, dále na bodnutí hmyzem, hemoroidy, popáleniny, omrzliny, rány, bradavice a opary.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Při dlouhodobém užívání vysokých dávek vrbové kůry by se mohly vyskytnout některé z nežádoucích účinků - žaludeční vředy, krvácení, bolest a poškození sliznice žaludku, nevolnost, poruchy ledvin, selhávání ledvin apod.
Neužívejte při poruchách srážlivosti krve, při astmatu, vředové chorobě žaludku a dvanáctníku a v těhotenství a době kojení! Nepodávejte dětem do 15 let. Nedoporučuje se užívání společně s jinanem, česnekem nebo vitaminem E.