459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Vrba, Salix

Druhy

Farmaceuticky a medicínsky využívaným druhem je vrba bílá (Salix alba).

Výskyt

Vrba původně pochází z Evropy a střední Asie, dnes se rozšířila i do severní Afriky a Ameriky.

Vrba, Salix

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Léčivou surovinou je kůra, která se oloupává z mladých větviček přibližně v březnu. Mezi její hlavní účinné látky patří třísloviny, glykosid salicin a flavonoidy.

Využití podle moderní medicíny

Z vrbové kůry byla dříve izolována kyselina salicylová, která byla později strukturně přeměněna na kyselinu acetylsalicylovou, která je dnes součástí běžně dostupných léčivých přípravků, jako je Aspirin, Acylpyrin a Anopyrin snižující horečku.

Tradiční, lidové využití

V lidovém léčitelství se díky jejím antipyretickým (proti horečce), analgetickým (proti bolesti) a antivirovým účinkům používala při horečce, nachlazení, rýmě, chřipce, angíně, migréně a bolestech hlavy.

Měla i účinky antimikrobiální, díky kterým chránila tělo před infekcemi, protizánětlivé (antiflogistické) a antiseptické.

Byla užívána při dně, revmatismu, průjmech, zánětech žaludku a střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, divertikulitida), hepatitidě, bolestivé menstruaci, revmatické horečce, malárii, depresi, epilepsii, při nadměrném pocení, nervozitě, stresu a nespavosti.

Jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny (afty) a při bolestech v krku.
Zevně pomáhala proti lupům, akné a kožním plísním, dále na bodnutí hmyzem, hemoroidy, popáleniny, omrzliny, rány, bradavice a opary.

 

 

Kosatec, Iris
Chrpa, Centaurea
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Žlutodřev, Zanthoxylum
Bakopa, Bacopa, Brahmi

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Při dlouhodobém užívání vysokých dávek vrbové kůry by se mohly vyskytnout některé z nežádoucích účinků - žaludeční vředy, krvácení, bolest a poškození sliznice žaludku, nevolnost, poruchy ledvin, selhávání ledvin apod.

Neužívejte při poruchách srážlivosti krve, při astmatu, vředové chorobě žaludku a dvanáctníku a v těhotenství a době kojení! Nepodávejte dětem do 15 let. Nedoporučuje se užívání společně s jinanem, česnekem nebo vitaminem E.

Vrba, Salix

Sdílení

Chlupatka, Lasiosphaeria
Sargenta, Sargentodoxa
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Ženšen, Panax
Ibišek, Hibiscus