459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Vrba, Salix

Druhy

Farmaceuticky a medicínsky využívaným druhem je vrba bílá (Salix alba).

Výskyt

Vrba původně pochází z Evropy a střední Asie, dnes se rozšířila i do severní Afriky a Ameriky.

Vrba, Salix

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Léčivou surovinou je kůra, která se oloupává z mladých větviček přibližně v březnu. Mezi její hlavní účinné látky patří třísloviny, glykosid salicin a flavonoidy.

Využití podle moderní medicíny

Z vrbové kůry byla dříve izolována kyselina salicylová, která byla později strukturně přeměněna na kyselinu acetylsalicylovou, která je dnes součástí běžně dostupných léčivých přípravků, jako je Aspirin, Acylpyrin a Anopyrin snižující horečku.

Tradiční, lidové využití

V lidovém léčitelství se díky jejím antipyretickým (proti horečce), analgetickým (proti bolesti) a antivirovým účinkům používala při horečce, nachlazení, rýmě, chřipce, angíně, migréně a bolestech hlavy.

Měla i účinky antimikrobiální, díky kterým chránila tělo před infekcemi, protizánětlivé (antiflogistické) a antiseptické.

Byla užívána při dně, revmatismu, průjmech, zánětech žaludku a střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, divertikulitida), hepatitidě, bolestivé menstruaci, revmatické horečce, malárii, depresi, epilepsii, při nadměrném pocení, nervozitě, stresu a nespavosti.

Jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny (afty) a při bolestech v krku.
Zevně pomáhala proti lupům, akné a kožním plísním, dále na bodnutí hmyzem, hemoroidy, popáleniny, omrzliny, rány, bradavice a opary.

 

 

Liči, Lithi
Loubinec, Ampelopsis
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Javor, Acer
Popenec, Glechoma

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Při dlouhodobém užívání vysokých dávek vrbové kůry by se mohly vyskytnout některé z nežádoucích účinků - žaludeční vředy, krvácení, bolest a poškození sliznice žaludku, nevolnost, poruchy ledvin, selhávání ledvin apod.

Neužívejte při poruchách srážlivosti krve, při astmatu, vředové chorobě žaludku a dvanáctníku a v těhotenství a době kojení! Nepodávejte dětem do 15 let. Nedoporučuje se užívání společně s jinanem, česnekem nebo vitaminem E.

Vrba, Salix

Sdílení

Srdečník, Buřina, Leonurus
Petržel, Petroselinum
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Vrbovka, Epilobium
Smil, Helichrysum