Lopuch, Arctium
Druhy
Mezi druhy významné pro své léčivé účinky patří lopuch větší (Arctium lappa), lopuch plstnatý (Arctium tomentosum) a lopuch menší (Arctium minus).
Výskyt
Lopuch se vyskytuje téměř po celém světě, především v Evropě (odkud také pochází), Americe a Asii.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Pro léčivé účinky sbíráme kořen, který obsahuje velké množství inulinu, sliz, třísloviny, silice a mnohé další látky. Kořen vykopáváme na jaře (březen-duben) nebo na podzim (září-říjen), vždy když rostlina nekvete.
Využití podle moderní medicíny
Lopuch nemá oficiální medicínou potvrzené léčivé účinky.
Tradiční, lidové využití
Lopuch působil antibakteriálně, antikancerogenně (proti nádorům), analgeticky (proti bolesti), antiflogisticky (protizánětlivě) a hypoglykemicky (snižující hladinu cukrů v krvi při cukrovce).
Byl využíván pro podporu trávení (stomachikum) při zažívacích obtížích (nechutenství, nadýmání, plynatost, bolest břicha), pro tvorbu žluči (cholagogum) a také jako močopudná (diuretikum) a potopudná (diaforetikum) látka.
Zevně pomáhal při zvýšené tvorbě mazu, lupence, kožních vředech, vyrážkách a proti padání vlasů.
Dříve se lopuch využíval pro podporu chuti k jídlu při nechutenství, při žaludečních vředech, zácpě (projímavá látka), dále při bolestech, poruchách ledvin a pro podporu jejich činnosti, při revmatismu, dně, na čištění krve (detoxikaci), jako uklidňující látka (sedativum) a ke stimulaci látkové výměny v organismu.
Zevně se aplikoval na akné, erysipel (zánět kůže), hnisající rány, hemoroidy, opary nebo na otoky (např. nohou).
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Při běžných terapeutických dávkách nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.
Opatrnost užívání však platí při těhotenství.