Saturejka, Satureia
Druhy
Druhem významným pro své léčivé účinky je saturejka zahradní (Satureja hortensis).
Výskyt
Saturejka původně pochází z oblasti Středozemního moře a jihovýchodní Asie.
Využití, indikace
Dnes je saturejka používána v kuchyni jako koření. Je jednou ze složek koření čubrica.
Užívaná část rostliny
Léčivou surovinou je kvetoucí nať, kterou sklízíme od července do srpna. Mezi hlavní obsahové látky patří silice (karvakrol, p-cymol, borneol, thujon), třísloviny, sliz, pryskyřice a minerální látky.
Využití podle moderní medicíny
Saturejka nemá žádné, oficiální medicínou potvrzené léčivé účinky.
Tradiční, lidové využití
Lidové léčitelství využívalo saturejku především pro její schopnost zvyšovat krevní tlak při hypotenzi, k tlumení tachykardie a jako kardiotonikum. Dále pozitivně působila na trávicí trakt díky jejím spasmolytickým (křeče uvolňujícím), adstringentním (svíravým), antibakteriálním a antiflogistickým (protizánětlivým) účinkům.
Léčila záněty žaludku a střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, divertikulitida), plynatost (karminativum), průjmy, bolesti břicha, působila i proti střevním parazitům (anthelmintikum, antiprotozoikum) a celkově podporovala trávení (stomachikum).
Saturejka měla močopudné (diuretické) účinky, pomáhala při poruchách menstruace, při impotenci a měla i účinky afrodiziakální. Na dýchací cesty působila dezinfekčně, léčila astma, usnadňovala vykašlávání (expektorans). Tlumila pocit žízně u diabetiků.
Zevně pomáhala při bodnutí hmyzem, mastné pleti a hojila rány.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Při užívání běžných terapeutických dávek nejsou u saturejky popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace (kromě těhotenství). Při podání vyšších dávek může docházet k podráždění trávicího traktu (nechutenství), poruchám jater, ledvin.