459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Zeměžluč, Centaurium

Druhy

Rod zeměžluč zahrnuje po celém světě asi 40 druhů, u nás se vyskytují 3 z nich – zeměžluč lékařská (Centaurium erythraea), zeměžluč spanilá (Centaurium pulchellum) a zeměžluč přímořská (Centaurium litorale).
Pro medicínské účely je využívána zeměžluč lékařská neboli zeměžluč okolíkatá (Centaurium erythraea). V ČR patří mezi chráněné druhy.

Výskyt

Vyskytují se v celé Evropě a Asii, v Americe a severní Africe.

Zeměžluč, Centaurium

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Ze zeměžluče používáme nať sbíranou v období květu, tj. od května až do srpna. Významnými obsahovými látkami jsou fenolické kyseliny a monoterpenoidy (iridoidy - hořčiny).

Nejčastěji se podává ve formě nálevu, tinktury nebo balzámu.

Využití podle moderní medicíny

Moderní medicína potvrdila její účinek při dyspepsii a nechutenství. Hořčiny obsažené v této rostlině zvyšují chuť k jídlu tím, že na jazyku dráždí chuťové pohárky. Tím také dojde ke zvýšené tvorbě slin, trávicích šťáv a trávicích enzymů, čímž se celkově zlepšuje trávení (stomachikum).

antibakteriální a hepatoprotektivní účinky.

Tradiční, lidové využití

Lidově se zeměžluč používala pro léčbu vysokého krevního tlaku (hypertenze; antihypertenzivum), srdečních chorob (arytmie, antiarytmikum, srdeční nedostatečnost, bušení srdce), krvácivých stavů (hemostatikum), diabetu mellitu II.typu (cukrovka) a ledvinových kamenů, jako tonizační přípravek.

U trávicích šťáv snižovala jejich kyselost, čehož je možno využít při překyselení organizmu. Pro dosažení všech těchto účinků bylo nutné zeměžluč užívat minimálně půl hodiny před jídlem.

Používala se jako podpůrný lék při leukémii a anémii (chudokrevnost). Zároveň pozitivně působila při nepravidelné a bolestivé menstruaci, gynekologických potížích (svědění, výtok, zánět pochvy) a při onemocnění ledvin (porucha funkce, selhání, zánět ledvin). Její užívání bylo vhodné i při psychicky ovlivněném nechutenství, tzn. při anorexii.

Zevně byla doporučována v kosmetice na silně se mastící pleť, akné a vyrážky. Používala se také na lepší hojení ran a vředů.

 

 

Hořec, Gentiana
Přeslička obrovská
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Láhevník, Annona, Graviola
Stelera, Stellera

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Dosud nebyly prokázány žádné nežádoucí účinky. Vyšší dávky mohou dráždit sliznici trávicího traktu, což se projevuje zvracením a průjmy.

Zeměžluč není doporučována při žaludečních a střevních vředech (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, divertikulitida).

Kojícím ženám se zeměžluč musí podávat s vyšší opatrností. Hořčiny totiž prostupují do mateřského mléka, které pak kojenec může odmítat pít.

Zeměžluč, Centaurium

Sdílení

Sangre de Drago
Hlíva, Pleurotus, Hiratake
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Synsepalum
Cibule, Allium cepa