Opuncie, Nopál
Druhy
Druhem používaným pro své léčivé účinky je opuncie mexická (Opuntia ficus indica), běžně nazývaná kaktus opuncie. Aztécký název pro tento kaktus je nopál. Tento druh je jediným kaktusem, který nemá ostny.
Výskyt
Svým původem pochází z oblasti Střední Ameriky, dnes je však rozšířena i po Severní i Jižní Americe a také po Evropě, Africe, Indii, Číně a Oceánii.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Využívanou částí je celá nadzemní část rostliny, která je z 90% tvořena vodou. Dále obsahuje pektiny, vitamíny (vit. B1, vit. B2, vit. B3, vit. B5, vit. B6, vit. C) a minerály a také 17 aminokyselin, vlákninu, sliz aj.
Využití podle moderní medicíny
Moderní medicínou není v dnešní době využíván.
Tradiční, lidové využití
Tradičně se používala při problémech s trávicím traktem, zejména při žaludečních vředech či zácpě (laxativum).
Příznivý vliv měla také na cévy, a to díky obsahu antioxidantů a aminokyselin. Působila v prevenci vzniku aterosklerózy a dalších kardiovaskulárních chorob (infarkt myokardu a angina pectoris, cévní mozková příhoda, ateroskleróza).
Antioxidační účinky měly také vliv na odstraňování volných radikálů a dalších škodlivin z těla, příznivě působily na buňky v lidském těle, zvyšovaly pružnost pokožky, která díky tomu získávala mladistvý vzhled (Anti-Aging).
Byla užívána při úzkosti (anxiolytikum) či stresu (adaptogen).
Snižovala hladinu cukru v krvi (antidiabetikum) při diabetu a také hladinu cholesterolu (hypolipidemikum) a pomáhala při hubnutí (obezita, antiobezitikum). Účinkovala také při osteoporóze, a to především díky vyššímu množství obsaženého vápníku. Její užívání bylo tedy doporučováno v menopauze.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Jeho užívání není doporučováno v těhotenství, při kojení a v dětském věku.