Korálovec ježatý, Yamabusitake
Druhy
Významným druhem pro své léčivé účinky je korálovec ježatý (Hericium erinaceus), nazývaný také jako yamabusitake. Svým tvarem připomíná mořský korál.
Nejedná se však o léčivou rostlinu, ale o houbu, které lidové tradice přisuzují nejeden léčivý účinek.
Výskyt
Korálovec najdeme především v asijských státech jako je Čína nebo Japonsko. V České republice se vyskytuje jen velmi vzácně.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru je plodnice, která obsahuje řadu účinných látek. Mezi ně patří polysacharidy (beta-glukany), esenciální aminokyseliny a velké množství minerálních látek (draslík, fosfor, sodík, zinek, železo, germanium, selen).
Využití podle moderní medicíny
V moderní medicíně nemá dosud žádné využití.
V dnešní době je spíše využíván pro přípravu nejrůznějších pokrmů.
Tradiční, lidové využití
Korálovec byl využíván, podobně jako ostatní léčivé houby, pro podporu imunitního systému (imunostimulans) např. při snížené, oslabené imunitě a také pro správnou funkci zažívání a vylučování (při žaludečních vředech, zánětech žaludku, rakovině žaludku, jícnu, tlustého střeva a děložního čípku).
Byl také doporučován pro posílení paměti a nervového systému při stresu, nespavosti, únavě, úzkosti (anxiolytikum) a depresích (antidepresivum), při Alzheimerově a Parkinsonově chorobě, roztroušené skleróze, pro snížení hladiny cholesterolu (hypolipidemikum) a cukrů v krvi (hypoglykemikum; cukrovka).
Zevně pomáhal při ekzémech, alergiích, akné, omrzlinách, popáleninách, bolestech kloubů při revmatismu, zlepšoval hojení ran (epitelizancia a granulancia) a bránil vypadávání vlasů.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Při užívání korálovce nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky.