459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Komonice, Melilotus

Druhy

Své využití našla jednak komonice lékařská (Melilotus officinalis), jednak komonice bílá (Melilotus albus).

Výskyt

Rozšířena je v oblasti Evropy a Asie, kde většinou roste jako plevel.

Komonice, Melilotus

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru je kvetoucí nať obsahující kumarin, melitonin, flavonoidy, třísloviny, sliz a další látky. Sbírá se od června do října.

Využití podle moderní medicíny

Moderní medicínou není v dnešní době využívána.

Tradiční, lidové využití

Tradičně se komonice lékařská používala při léčbě žilních chorob (křečové žíly, hemoroidy, modřiny), jelikož zvyšovala pružnost cév a snižovala jejich lámavost (venofarmakum). Rovněž snižovala krevní srážlivost (antitrombotika), a proto byla vhodná v prevenci i léčbě trombóz, příp. embolií. Také se používala pro snížení vysokého krevního tlaku (antihypertenzivum).

Dále je doporučována při některých problémech dýchacího traktu, jako je kašel (antitusikum), astma nebo bronchitida. Působila protikřečově (spasmolytikum), protizánětlivě a před spaním i sedativně (léčba nespavosti) a pomáhala při migréně nebo bolesti hlavy.

Zevně se používala k omývání kožních vředů, bércových vředů, hemoroidů, špatně se hojících ran, proleženin, při zánětu očních víček (pálení očí, zarudlé oči, ječné a vlčí zrno, zánět spojivek) a ve formě masti při revmatoidní artritidě (antirevmatikum) a na otoky (např. nohou).

Komonice bílá se využívá zejména pro biologickou rekultivaci zdevastovaných ploch, jako jsou například skládky. Zároveň se také používá ke krmení domácích zvířat, ne však ve velkém množství, jelikož obsahuje toxické látky (kumarin, kys. kumarová, glykosidy).

 

 

Zeměžluč, Centaurium
Lékořice, Glycyrrhiza
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Stelera, Stellera
Ptačí zob, Ligustrum

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Rostlina obsahuje látky, které mohou být ve větším množství toxické! Proto dodržujte doporučené dávkování. Předávkování se začne projevovat bolestmi hlavy, zvracením, závratěmi nebo nespavostí.

Neužívejte, pokud trpíte sníženou srážlivostí krve (zvýšená krvácivost)! Hrozilo by riziko krvácení!

Komonice, Melilotus

Sdílení

Vrbina, Lysimachia
Mučenka, Passiflora
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Lapacho, Tabebuia
Kopytník, Asarum