459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Čajovník, Camellia, Thea

Druhy

Léčivým a hojně používaným druhem je čajovník čínský (Camellia sinensis).

Výskyt

Původem je čajovník z oblasti jižní Číny, dnes se však již pěstuje v mnoha jiných státech, např. ve Srí Lance, Indii, Nepálu, Japonsku atd.

Čajovník, Camellia, Thea

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Nejvyšší obsah účinných látek mají co nejmladší lístky, a proto se sbírají jen první tři vrcholové listy.
Z obsahových látek jsou nejvýznamnější alkaloidy (xantinové, purinové derivát kofein, teofylin, teobromin), třísloviny, glykosidy a saponiny.

Využití podle moderní medicíny

Čaj má mírné obstipační (zácpu způsobující) a diuretické (močopudné) účinky. Dále má stimulační účinky na nervovou soustavu (psychostimulancia, psychofarmaka) – odstraňuje únavu, jelikož obsahuje kofein. Jeho účinek je pozvolnější a déle trvající než kofein v kávě.

Nevýhodou je možnost vzniku kofeinového návyku (návykové látky).

Čajovník může být použit jako antidotum (protijed) při otravě těžkými kovy nebo alkaloidy.

Tradiční, lidové využití

Naši předci dále používali čajovník při žaludečních obtížích (díky obsahu tříslovin, které dokážou vázat a odstraňovat z těla odpadní látky a škodliviny a působit jako detoxikační látka), při trávicích potížích jako stomachika, při průjmech (díky adstringentním, tzn. svíravým, účinkům), pro zlepšení krevního oběhu a stavu cév. Čaj zvyšuje jejich pružnost (venofarmaka), rozšiřuje zúžené cévy (vazodilatancia), a proto byl užíván při nemocech srdce a cév, jako například při angině pectoris, ateroskleróze a mozkové mrtvici. Čaj také dokáže snížit hladinu cholesterolu v krvi (hypolipidemikum).

Kromě účinků na kardiovaskulární systém se užíval i při astmatu, při únavě organismu po těžké fyzické práci (snižuje totiž hladinu kyseliny mléčné v bolestivých svalech a v krvi) a také proti stárnutí, antikancerogenní látka.

 

 

Zarděnice, Erythrina
Šabrej, Kmín římský, Cuminum
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Jam, Dioscorea
Ptačí zob, Ligustrum

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Čajovník nemá žádné prokázané nežádoucí účinky.
Omezení jeho konzumace je doporučeno těhotným a kojícím ženám a lidem se srdečními arytmiemi. Kofein obsažený v čaji totiž zvyšuje srdeční frekvenci. Kvůli zvýšení produkce žaludečních šťáv není příliš vhodný ani při žaludečních vředech.

Čajovník, Camellia, Thea

Sdílení

Děhel, Angelica
Pcháč, Cirsium
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Fazol, Phaseolus
Vstavač, Orchis