459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Lukuma, Pouteria

Druhy

Druhem využívaným pro své léčivé účinky je lukuma (Pouteria lucuma), často nazývaná jako "zlato Inků".

Výskyt

Rozšířena je hlavně v Jižní Americe v oblasti And.

Lukuma, Pouteria

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru je plod, ze kterého se následně získává jemný prášek. Konzumovat se dá jak čerstvý, tak i moučka z něho získaná. Je velmi dobrým zdrojem pomalu vstřebatelných sacharidů a dále pak také bílkovin, antioxidantů (hlavně beta karotenu), železa, zinku, vápníku, hořčíku, fosforu a vit. B1, vit. B2 a vit. B3.

Využití podle moderní medicíny

Moderní medicínou není v dnešní době využívána.

Tradiční, lidové využití

Díky vysokému obsahu vit. B3 byla lucuma vhodná při depresích (antidepresivum), beta-karoten zase příznivě působil na imunitní systém (imunostimulans, oslabená imunita) a snižoval riziko infarktu myokardu.

Také snižovala hladinu cholesterolu v krvi (hypolipidemikum), čehož se využívalo například při kardiovaskulárních onemocněních (infarkt myokardu a angina pectoris, cévní mozková příhoda, ateroskleróza) nebo při obezitě.
Železo obsažené v plodech bylo vhodné při léčbě anémie. Pomáhala při únavě, únavovém syndromu a také posilovala paměť a koncentraci, a to jednak u dětí (správný vývoj mozkových funkcí) a i u dospělých (stařecká skleróza, Alzheimerova choroba, kognitivum).

Kromě vnitřního užití měla také blahodárný vliv na kůži. Podporovala hojení ran, aplikovala se na ekzémy, atopické ekzémy, podrážděnou pokožku, vrásky (Anti-Aging) a působila protizánětlivě.

Lukuma má využití nejen v léčbě různých onemocnění, ale také v kuchyni. Hodí se k přípravě moučníků, pudinku, zmrzliny a je vhodnou náhražkou cukru. Ideální je pro diabetiky, osoby na dietním režimu nebo pro osoby vyznávající aktivní a zdravý životní styl.

 

 

Cyantula, Cyanthula
Kakost skvrnitý, Geranium
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Rozrazil, Veronica
Kulčiba, Strychnos

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.

Lukuma, Pouteria

Sdílení

Kontryhel, Alchemilla
Chlorela, Chlorella
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Korálovec ježatý, Yamabusitake
Přeslička, Equisetum