459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Šácholan, Magnolia

Druhy

Léčivých účinků je využíváno u šácholanu olysalého (Magnolia denudata), šácholanu lékařského (Magnolia officinalis) a šácholanu liliokvětého (Magnolia lilioflora).

Výskyt

Roste v oblasti Číny, Korey a Japonska, spíše v nižších nadmořských výškách. V Americe nebo evropských zemích ho nejčastěji najdeme v parcích jako okrasnou rostlinu, a to především kvůli jeho velikým překrásným květům.

Šácholan, Magnolia

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Ze šácholanu se sbírají květy a květní poupata. Obsahují především alkaloidy (magnolin, magnolamin), dále pak lignany, silice aj.

U šácholanu lékářského lze kromě květů použít i kořen.

Využití podle moderní medicíny

Moderní medicína u šácholanu prokázala jeho protizánětlivé a antiastmatické (astma) účinky, ale v současnosti se nevyužívá.

Tradiční, lidové využití

Tradiční čínská medicína přisuzuje šácholanu kromě výše zmíněných protizánětlivých účinků i účinky antimikrobiální. Díky tomu se používal při léčbě alergické rýmy, nachlazení a ucpaného nosu (rýma), jelikož dobře rozpouští hleny. Vhodný byl i při chronické rýmě nebo při bolestech hlavy. Látky typu lignanů zase příznivě působily při úzkosti (anxiolytikum), nervozitě nebo poruchách paměti.

Kůra kořenů uvolňovala křeče hladkých svalů, např. v trávicím traktu (spasmolytikum) a měla i vlastnosti antibiotické. Využití našla jak při problémech s dýchacím (léčba astmatických záchvatů, vlhkého kašle jako expektorans, dušnosti), tak trávicím traktem (při nechutenství, zvracení, průjmu či nadýmání).

Květy se ve formě nálevu používaly k otírání obličeje při zánětlivých onemocněních či zarudnutí pokožky. Dnes jsou často součástí nejrůznějších kosmetických přípravků, například pro čištění pleti.

 

 

Kapraď, Dryopteris
Rulík, Atropa
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Cyantula, Cyanthula
Komule, Buddleia

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Neužívejte v těhotenství!

Šácholan, Magnolia

Sdílení

Podražec, Aristolochia
Pcháč, Cirsium
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Buk, Fagus
Límcovka, Stropharia