459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Skořicovník, Skořice, Cinnamomum

Druhy

Na světě najdeme kolem 350 druhů skořic. Farmaceuticky, případně potravinářsky významnými jsou skořicovník čínský (Cinnamomum aromaticum), skořicovník cejlonský (Cinnamomum zeylanicum), skořicovník kafrovník (Cinnamomum camphora), skořicovník indický (Cinnamomum tamala) a skořicovník batavský (Cinnamomum burmannii).

Výskyt

Skořicovník je původní rostlinou v Číně, Indii, Malajsii a Barmě.

Skořicovník, Skořice, Cinnamomum

Využití, indikace

Druhy jsou dnes často využívány v kuchyni jako koření, v parfumerii a v kosmetice.
Podobnou vůni má též Ambroň.

Užívaná část rostliny

Ze skořicovníku cejlonského sbíráme kůru dvouletých stromů s výrazným aroma, důkladně očištěnou od korku. Obsahuje až 3% silice (skořicový aldehyd, eugenol), polysacharidy (cinnaman), flavonoidy, třísloviny a sliz.

Skořicovník čínský poskytuje pro farmaceutické účely také kůru, avšak ze starších stromů než u skořicovníku cejlonského (šesti až desetileté stromy). Obsahuje silici, která má silnější pach než u skořicovníku cejlonského (kvůli obsahu o-methoxyskořicovému aldehydu) a má i vyšší obsah tříslovin a slizu.

Využití podle moderní medicíny

Skořicovník cejlonský působí jako stomachikum (podporuje trávení), zvyšuje sekreci žaludečních šťáv a používá se jako korigens vůně a chuti.

Oficiální medicína potvrdila u skořicovníku čínského pozitivní účinek na trávicí trakt. Používá se jako stomachikum, zvyšuje sekreci trávicích enzymů (digestivum) a tím zlepšuje trávení.

Tradiční, lidové využití

Oba druhy byly užívány pro své antioxidační (proti volným radikálům), afrodiziakální účinky.

Skořicovník cejlonský se v minulosti používal i při žaludečních a jaterních problémech (žloutenka, zánět jater, hepatitida, ztučnění, steatóza jater), k uvolnění křečí hladké svaloviny trávicího traktu (spasmolytikum), jako antiseptikum a antivirotikum, při nadýmání, kolikách, průjmech (adstringens) a nachlazení. Zevně byl vhodný proti revmatismu.

Skořicovník čínský se používal proti průjmům, při nadýmání, impotenci, pomočování, bolestech zubů, únavě, bolestivé menstruaci, klimakterických potížích a jako desinficiens a antibakteriální látka. Zevně byl vmasírován do svalů a okolí kloubů při revmatických bolestech.

 

 

Ostružiník, maliník, Rubus
Lufa, Luffa
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Olše, Alnus
Límcovka, Stropharia

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Skořicovník cejlonský není vhodný užívat při horečnatých stavech, mohlo by dojít k přehřátí organismu. Neužívejte ani v těhotenství, stimuluje dělohu a působí tedy jako uterotonikum.

U skořicovníku čínského není doporučováno dlouhodobé užívání kvůli silným účinkům silice. Neužívejte v těhotenství. Nekombinujte s česnekem a kaolinem.

Skořicovník, Skořice, Cinnamomum

Sdílení

Moračina, Oplopanax
Pupečník, Gotukola
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Jasmínovník, Trachelospermum
Voňatka, Citronová tráva