Skořicovník, Skořice, Cinnamomum
Druhy
Na světě najdeme kolem 350 druhů skořic. Farmaceuticky, případně potravinářsky významnými jsou skořicovník čínský (Cinnamomum aromaticum), skořicovník cejlonský (Cinnamomum zeylanicum), skořicovník kafrovník (Cinnamomum camphora), skořicovník indický (Cinnamomum tamala) a skořicovník batavský (Cinnamomum burmannii).
Výskyt
Skořicovník je původní rostlinou v Číně, Indii, Malajsii a Barmě.
Využití, indikace
Druhy jsou dnes často využívány v kuchyni jako koření, v parfumerii a v kosmetice.
Podobnou vůni má též Ambroň.
Užívaná část rostliny
Ze skořicovníku cejlonského sbíráme kůru dvouletých stromů s výrazným aroma, důkladně očištěnou od korku. Obsahuje až 3% silice (skořicový aldehyd, eugenol), polysacharidy (cinnaman), flavonoidy, třísloviny a sliz.
Skořicovník čínský poskytuje pro farmaceutické účely také kůru, avšak ze starších stromů než u skořicovníku cejlonského (šesti až desetileté stromy). Obsahuje silici, která má silnější pach než u skořicovníku cejlonského (kvůli obsahu o-methoxyskořicovému aldehydu) a má i vyšší obsah tříslovin a slizu.
Využití podle moderní medicíny
Skořicovník cejlonský působí jako stomachikum (podporuje trávení), zvyšuje sekreci žaludečních šťáv a používá se jako korigens vůně a chuti.
Oficiální medicína potvrdila u skořicovníku čínského pozitivní účinek na trávicí trakt. Používá se jako stomachikum, zvyšuje sekreci trávicích enzymů (digestivum) a tím zlepšuje trávení.
Tradiční, lidové využití
Oba druhy byly užívány pro své antioxidační (proti volným radikálům), afrodiziakální účinky.
Skořicovník cejlonský se v minulosti používal i při žaludečních a jaterních problémech (žloutenka, zánět jater, hepatitida, ztučnění, steatóza jater), k uvolnění křečí hladké svaloviny trávicího traktu (spasmolytikum), jako antiseptikum a antivirotikum, při nadýmání, kolikách, průjmech (adstringens) a nachlazení. Zevně byl vhodný proti revmatismu.
Skořicovník čínský se používal proti průjmům, při nadýmání, impotenci, pomočování, bolestech zubů, únavě, bolestivé menstruaci, klimakterických potížích a jako desinficiens a antibakteriální látka. Zevně byl vmasírován do svalů a okolí kloubů při revmatických bolestech.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Skořicovník cejlonský není vhodný užívat při horečnatých stavech, mohlo by dojít k přehřátí organismu. Neužívejte ani v těhotenství, stimuluje dělohu a působí tedy jako uterotonikum.
U skořicovníku čínského není doporučováno dlouhodobé užívání kvůli silným účinkům silice. Neužívejte v těhotenství. Nekombinujte s česnekem a kaolinem.