Chytrá houba, Pythium
Druhy
Druhem využívaným pro své léčivé účinky je tzv. chytrá houba (Pythium oligandrum).
Výskyt
Rozšířena je v půdách po celém světě.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Užívá se celá houba, z které jsou vyráběny různorodé přípravky (laky na nehty, koupele, krémy, masti, prášky, roztoky, ústní vody apod.).
Využití podle moderní medicíny
Chytrá houba je jeví jako nadějí pro chronické plísně nezávažného rozsahu.
Tradiční, lidové využití
V současnosti se chytrá houba používá jednak v boji proti plísním kůže či nehtů nebo mykóze vaginální (antimykotikum), jednak ve veterinární medicíně na plísně u zvířat (např. na kopytech koní, kvasinky na kůži) a také na plísně zdí v domácnostech.
Kromě odstranění plísně zároveň snižuje pocení nohou a odstraňuje nebo alespoň minimalizuje nepříjemný zápach.
Klinické studie rovněž zkoumají účinek chytré houby na onemocnění nemykotického původu, jako jsou bércové vředy, atopický ekzém, lupénka, opruzeniny u dětí či parodontóza.
Dále příznivě působí v prevenci vzniku diabetické nohy, což je jedna z komplikací u pacientů trpících cukrovkou. Kvůli poškození nervových vláken (neuropatie) na periferii končetin, převážně tedy u nohou, se vyskytují časté infekce, záněty, kožní vředy a případné rány se velmi pomalu hojí. Chytrá houba potlačuje právě bakteriální osídlení rány a pomáhá zlepšovat hojení.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace. Chytrá houba je dokonce vhodná i pro děti, těhotné i kojící ženy.