Tolice, Vojtěška, Medicago
Druhy
Druhem s léčivými účinky je tolice vojtěška neboli tolice setá (Medicago sativa), známá také pod názvem alfalfa.
Výskyt
Původně se vyskytovala v oblasti od Malé Asie po střední Asii. Dnes je rozšířena i v Evropě.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Využívanými částmi jsou nejčastěji květy, případně semena nebo mladé listy. Vojtěška obsahuje bílkoviny, chlorofyl, minerálních látek (draslík, vápník, hořčík, železo, fosfor, křemík), vitaminů (A, E, K, B6, kyselina listová), aminokyselin a mnoho dalších látek.
Využití podle moderní medicíny
Tolice vojtěška nemá v oficiální medicíně žádné potvrzené léčivé účinky.
V dnešní době ji můžeme nalézt jako součást potravních doplňků.
Tradiční, lidové využití
Lidové léčitelství používalo vojtěšku k posílení oslabené obranyschopnosti organismu (imunostimulans), ke zvýšení fyzické síly, pro vyrovnání hladiny cukrů v krvi a celkově jako detoxikační látku.
Velmi pozitivní účinky měla na trávicí trakt – zlepšovala trávení (stomachikum), snižovala hladinu cholesterolu v krvi (hypolipidemikum), pomáhala při nechutenství, nadýmání, žaludečních vředech, překyselení organizmu a při zácpě (laxativum).
Dále byla díky svým močopudným (diuretickým) účinkům vhodná při zánětu močového měchýře, močových cest a prostaty, při dně, artróze a revmatoidní artritidě, ateroskleróze, anémii, při praskajících malých cévách (např. v oku, venofarmaka), padání vlasů, horečce (antipyretikum), podporovala tvorbu mateřského mléka (laktagogum) a zpomalovala proces stárnutí.
Zevně léčila kožní vředy, rány a bránila před vstupem infekce do těla.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Účinky vojtěšky nastupují velice pomalu, proto je nutné ji užívat dlouhodoběji.
Ale pozor!
Po 2-3 měsících užívání je třeba vojtěšku alespoň na měsíc vysadit až poté je možné pokračovat v užívání. Při jejím užívání pak nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.
Neužívejte vojtěšku současně s antikoagulancii (léky proti srážlivosti krve)!