Vavřín, Laurus
Druhy
Druhem využívaným pro své léčivé účinky je vavřín ušlechtilý (Laurus nobilis), známý také pod názvem bobkový list.
Výskyt
Nejvíce rozšířený je vavřín v Řecku, odkud také původně pochází. Kromě Řecka se vyskytuje v celé oblasti Středozemního moře.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru je list (sbíraný po celý rok) nebo olej vymačkávaný z plodů. Hlavními účinnými látkami jsou silice, hořčiny a třísloviny.
Využití podle moderní medicíny
Vavřín nemá žádné, moderní medicínou potvrzené léčivé účinky a není tedy v terapii oficiálně využíván.
V dnešní době je ale hojně využívaný jako koření (bobkový list).
Tradiční, lidové využití
Tradičně se vavřín používal při bolestech břicha, žlučníkových kamenech (podporoval vylučování žluče – cholagogum), pro podporu trávení (stomachikum) a chuti k jídlu při nechutenství, při pocitu plnosti v žaludku a při cukrovce.
Vavřín podporoval celkový metabolismus organismu, za tímto účelem byl užíván při diabetu II.typu (cukrovka nezávislá na podání inzulínu), protože snižoval hladinu cukru v krvi (hypoglykemika).
bylo možné vavřín inhalovat při zánětu horních cest dýchacích (rýma, zánět nosohltanu, vedlejších dutin nosních) a zánětu průdušek.
Zevně se přikládal na kožní vyrážky, klouby při revmatických bolestech, kožní vředy a na pohmožděniny, vymknutí kloubu (např. kotníku), modřiny, popáleniny, nebo vosím či včelím štípnutí. Může se přidávat i do koupelí.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Pozor při vnitřním užívání vavřínu! Může docházet k podráždění sliznic, především v žaludku. Neužívejte dlouhodobě!
Neužívejte v těhotenství a době kojení.