459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Jahodník, Fragaria

Druhy

Druhem s léčivými účinky je jahodník obecný (Fragaria vesca), lidově známý také pod názvem lesní jahoda.

Výskyt

Jahodník se hojně vyskytuje téměř v celé Evropě (vč. České republiky), v Severní i Jižní Americe, východní Asii, severní a jižní Africe a na Novém Zélandu.

V České republice ho najdeme převážně v lesích, na loukách a podél lesních cest.

Jahodník, Fragaria

Využití, indikace

Díky jeho příjemnému aroma bývá často součástí čajových směsí.

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru jsou listy a plody (jahody) planě rostoucích rostlin. (Ne pěstovaných! Ty jsou z hlediska účinných látek bezcenné.) Lidové léčitelství využívalo také kořen. Jahodník obsahuje třísloviny, minerální látky (především draslíku a železa) a vitaminy C, B1 a E.

Využití podle moderní medicíny

Vysoký obsah tříslovin vyvolává adstringentní (svíravé) a také antibakteriální účinky, jichž se využívá při léčbě průjmů, střevních infekcí a zánětech dutiny ústní (např. zánět dásní, nosohltanu) a zápachu z úst.

Jahodník má také mírný dezinfekční účinek a je tedy vhodný při zánětu močových cest, močového měchýře, dále pak při močových kamenech a také jako diuretikum (močopudná látka).

Dále je používán na snížení vysokého krevního tlaku (antihypertenzivum), protože rozšiřuje cévy a také snižuje fragilitu (křehkost) kapilár. Má uklidňující (sedativní) účinky na nervový systém.

Tradiční, lidové využití

Lidové léčitelství využívalo jahodník také při úplavici, nemocech jater, žloutence, pro zvýšení chuti k jídlu (nechutenství) a u dětí jako prevenci proti škrkavkám, dále pak při chudokrevnosti (anémii), krvácení, bolestech, porucha ledvin, ledvinových kamenech, silném menstruačním krvácení, otocích nohou, nervozitě, horečce, ke snížení pocení (antihidrotikum), při překyselení, jako tonikum pro celkové posílení organismu, na čištění krve (detoxikační látka), pro celkové zlepšení látkového metabolismu (např. při dně, ústřelu, revmatismu, cukrovce).

Zevně se používal pro čištění pleti, při akné a pro léčbu ran (špatně se hojící rány) a hemoroidů.

V kombinaci s jinými bylinami se používal i při léčbě dny a kožních chorob způsobených poruchami látkové výměny (lupénka).

 

 

Cesmína, Maté
Rulík, Atropa
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Maraba, Kaempferia
Stefanie, Stephania

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Užívání jahodníku nemá žádné vedlejší účinky, pouze u citlivých osob může vyvolat alergickou reakci, kterou lze potlačit současným podáním mléka.

Jahodník, Fragaria

Sdílení

Závitka, Spirodela
Liči, Lithi
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Vítod, Polygala
Brucea