459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Temnoplodec, Aronie, Jeřáb

Druhy

Druhem využívaným pro své léčivé účinky je temnoplodec černoplodý (Aronia melanocarpa), lidově nazývaný jako černý jeřáb nebo jen jako arónie.

Výskyt

Původně pochází z oblasti Severní Ameriky, dnes se však vyskytuje i mnoha dalších částech světa, zejména v mírném pásmu.

Temnoplodec, Aronie, Jeřáb

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Užívanou částí je zde plod s vysokým obsahem antokyanů (modro-fialové až černě barvící látky chránící plod před slunečním zářením), antioxidantů a vit. C. Z dalších významných obsahových látek jsou to rutin, flavonoidy a minerální látky (jód, železo, fluor, mangan).

Využití podle moderní medicíny

Předběžně prokázány byly jeho antioxidační účinky vhodné pro použití v prevenci onemocnění způsobených oxidativním buněčným stresem (volné radikály, zpomalení stárnutí).

Svůj význam má i při léčbě chronických zánětů (antiflogistikum).

Tradiční, lidové využití

Arónie byla používána pro posílení imunity (imunostimulans), při žaludečních potížích, jaterním selhání a také pro snížení vysokého krevního tlaku (antihypertenzivum) a hladiny cholesterolu v krvi (hypolipidemikum), díky čemuž byla doporučována v prevenci aterosklerózy.

Její použití bylo vhodné i při cukrovce (antidiabetikum), a to díky obsahu sorbitu - sladidla vhodného právě pro diabetiky.
Díky obsahu rutinu pomáhala zpevňovat cévní stěnu (venofarmakum) při zánětech cév, křečových žilách nebo hemoroidech. Zároveň regulovala činnost štítné žlázy, a to jak při zvýšené, tak i při snížené funkci štítné žlázy.

Dříve byla indiánskými kmeny v Severní Americe používána k prodloužení trvanlivosti potravin při jejich skladování, dnes je spíše používána jako okrasný keř zahrad nebo parků. Plody jsou oblíbené pro výrobu marmelád, vín, případně pro výrobu potravinářských barviv.

 

 

Jarva, Cnidium
Žampion, Agaricus
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Violka, Fialka, Viola
Laraha, Curacao

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.

Temnoplodec, Aronie, Jeřáb

Sdílení

Rosnatka, Drosera
Šafrán, Crocus
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Komule, Buddleia
Náprstník, Digitalis