459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Kopr, Anethum graveolens

Druhy

Významným druhem s léčivými účinky je kopr vonný (Anethum graveolens).

Výskyt

Svůj původ má v Íránu a Indii, dnes je již běžně pěstován i v České republice.

Kopr, Anethum graveolens

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Léčivou surovinou určenou pro sběr je plod (v červenci až srpnu), případně nať (v červnu až červenci), která má nižší obsah účinných látek. Hlavními obsahovými látkami jsou silice (karvon, apiol, limonen), oleje, kumariny atd.

Využití podle moderní medicíny

Kopr má velmi podobné účinky jako kmín.
Zvyšuje tvorbu žaludeční šťávy a tím podporuje trávení (stomachikum), má i spasmolytický (uvolňuje křeče hladké svaloviny orgánů trávicí soustavy a trávicí trubice) a karminativní (proti plynatosti) účinek. Ve střevech působí antisepticky (dezinfekčně).

Je doporučován kojícím matkám, protože podporuje tvorbu mateřského mléka (laktagogum).

Tradiční, lidové využití

Koprová silice byla využívána při bolestech břicha, nadýmání, škytavce, kolikách, dávení, průjmu i proti střevním parazitům (anthelmintikum, antiprotozoikum). Koprový olej byl používán při zánětu mandlí, bolestech žaludku a poruchách jater.

Snižoval hladinu cholesterolu v krvi (hypolipidemikum). Byl vhodný i jako prevence proti nevolnosti z pohybu, mořské nemoci.

Pomáhal při léčbě nemocí kardiovaskulárního systému – na snížení vysokého krevního tlaku (antihypertenzivum), při ischemické chorobě srdeční pozitivně ovlivňuje krevní oběh a používal se tedy u infarktu a anginy pectoris, pro svůj obsah vitaminu C a železa je vhodný i při léčbě chudokrevnosti (anémie).

Dále má pozitivní účinky při bolestivé menstruaci. Má močopudné účinky (diuretikum).

Byl používán při léčbě nespavosti, pro celkové zklidnění (sedativum), při bolestech hlavy a hysterii, proti kašli, a pro výživu nehtů (lámání, třepení nehtů).

Zevně se kopr přikládal na pohmožděniny, modřiny, hemoroidy, při bodnutí hmyzem, otocích, krvácení a při píchání v uších.

 

 

Kravinec, Vaccaria
Ambrózie, Ambrosia
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Svidina, Periploca
Těhozev, Barosma

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Z nežádoucích účinků se může objevit fotodermatitida (kožní citlivost na sluneční záření), ale jinak je kopr bezpečný k užívání. Žádné kontraindikace nejsou popisovány.

Kopr, Anethum graveolens

Sdílení

Akantopanax, Acanthopanax
Hvozdík, Dianthus
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Ořešák, Juglans
Lapacho, Tabebuia