459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Bob, Vicia faba, Habas

Druhy

Druhem využívaným pro své léčivé účinky je bob obecný (Vicia faba), dříve nazývaný jako bob koňský. Jeho odrůda je často využívaná v peruánské medicíně, kde je především známý pod názvy habas, habeta, fava, abano nebo favalló.

Výskyt

Bob se běžně nachází téměř po celé Evropě, Severní Americe a také v Peru.

Bob, Vicia faba, Habas

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru jsou boby obsahující široké spektrum vitaminů (vit. A, vit. B1, vit. B2, vit. C a vit. E) a minerálních látek (sodík, draslík, vápník, hořčík, zinek, měď, jód, fosfor). Z dalších látek je to např. lecitin, sacharidy, bílkoviny, vláknina či beta-karoten.

Využití podle moderní medicíny

Moderní medicínou není pro léčebné účely využíván.

Tradiční, lidové využití

Lidově našel využití při léčbě vysokého krevního tlaku a otoků (např. nohou), a to díky vyššímu obsahu draslíku. Fosfor přispíval ke správné funkci mozku a příznivý vliv měl také na pleť, zuby a kosti. Dále byl považován za výborný přírodní antioxidant.

Zároveň pomáhal při léčbě ledvinových či žlučových kamenů (diuretikum), nachlazení, astmatu a byl známý pro své spasmolytické a sedativní vlastnosti.

Díky obsahu vlákniny byl vhodný při zácpě (laxativum), cukrovce (antidiabetikum), vysokém cholesterolu (hypolipidemikum), dále pak sloužil pro zachování či obnovení správné funkce jater (hepatoprotektivum) a pro jejich detoxikaci, pro posílení činnosti srdce (kardiotonikum) a při poruchách paměti, stařecké skleróze, Alzheimerově chorobě.

Jeho použití bylo velmi doporučováno v období rekonvalescence, jelikož boby obsahují vyvážený poměr živin, které přispívají k rychlejší celkové regeneraci organismu.

Tradičně je z usušených a namletých bobů vyráběna moučka, která se jednak přidávala do různých jídel (omáček, pečiva či polévek), jednak se aplikovala na mastné vlasy, při popáleninách nebo na hojení zanícených ran či kožních vředů a obklady z ní vyrobené pomáhaly při bolestech svalů.

 

 

Vratič, Tanacetum
Jitrocel, Plantago
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Přeslička obrovská
Zlateň, Chrysanthemum

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.

Bob, Vicia faba, Habas

Sdílení

Vrbovka, Epilobium
Meloun, Citrullus
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Majoránka, Majorana
Smilax lékařský