Kručinka, Genista
Druhy
Druhem využívaným pro své léčivé účinky je kručinka barvířská (Genista tinctoria), žlutá, planě rostoucí rostlina z okrajů lesů nebo křovinatých strání. Lidově byla nazývána jako "kozí brada". V dnešní době je také pěstována v parcích a zahradách jako okrasná dřevina.
Výskyt
Kručinka se hojně vyskytuje po celém území České republiky. Kromě toho ji však můžeme nalézt i v oblasti Alp, Skandinávie či Malé Asie.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru je kvetoucí nať obsahující chinolizidinové alkaloidy, které jsou toxické pro ovce a krávy, dále pak flavonoidy, hořčiny nebo třísloviny. Sbírá se od června do srpna.
Využití podle moderní medicíny
Moderní medicínou není v dnešní době využívána.
Tradiční, lidové využití
Lidové léčitelství přisuzovalo kručince účinky močopudné, které příznivě působily při dně, revmatismu, ledvinových kamenech, zánětech močového měchýře a močových cest a při otocích (např. nohou) nebo se případně využívaly pro čistění krve a detoxikaci organismu. I přes to však byla vhodná pro zvýšení krevního tlaku (při hypotenzi). Zároveň podporovala pocení (diaforetikum) a dříve byla doporučována při léčbě cholery.
Kromě léčebných účelů se používala k barvení plátna a vlny.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Užívání kručinky je vhodné i dlouhodobě. Při klasickém dávkování nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace, avšak silnější dávky mohou vést ke zvracení.
Kručinka se však nejčastěji používá ve směsích s dalšími bylinami, protože při použití kručinky samotné může dojít k průjmům.