459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Kručinka, Genista

Druhy

Druhem využívaným pro své léčivé účinky je kručinka barvířská (Genista tinctoria), žlutá, planě rostoucí rostlina z okrajů lesů nebo křovinatých strání. Lidově byla nazývána jako "kozí brada". V dnešní době je také pěstována v parcích a zahradách jako okrasná dřevina.

Výskyt

Kručinka se hojně vyskytuje po celém území České republiky. Kromě toho ji však můžeme nalézt i v oblasti Alp, Skandinávie či Malé Asie.

Kručinka, Genista

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru je kvetoucí nať obsahující chinolizidinové alkaloidy, které jsou toxické pro ovce a krávy, dále pak flavonoidy, hořčiny nebo třísloviny. Sbírá se od června do srpna.

Využití podle moderní medicíny

Moderní medicínou není v dnešní době využívána.

Tradiční, lidové využití

Lidové léčitelství přisuzovalo kručince účinky močopudné, které příznivě působily při dně, revmatismu, ledvinových kamenech, zánětech močového měchýře a močových cest a při otocích (např. nohou) nebo se případně využívaly pro čistění krve a detoxikaci organismu. I přes to však byla vhodná pro zvýšení krevního tlaku (při hypotenzi). Zároveň podporovala pocení (diaforetikum) a dříve byla doporučována při léčbě cholery.

Kromě léčebných účelů se používala k barvení plátna a vlny.

 

 

Petržel, Petroselinum
Černohlávek, Prunella
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Kokoška, Capsella
Ženšen, Panax

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Užívání kručinky je vhodné i dlouhodobě. Při klasickém dávkování nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace, avšak silnější dávky mohou vést ke zvracení.

Kručinka se však nejčastěji používá ve směsích s dalšími bylinami, protože při použití kručinky samotné může dojít k průjmům.

Kručinka, Genista

Sdílení

Lopater, Lophatherum
Koniklec, Pulsatilla
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Hlíva, Pleurotus, Hiratake
Kokořík, Polygonatum